Dwustanowiskowe kabiny proszkowe do nakładania powłok antykorozyjnej i dekoracyjnej
Lakiernia proszkowa w firmie OPEUS to w całości zupełnie nowa inwestycja. Została zaprojektowana specjalnie na potrzeby przedsiębiorstwa jako element nowoczesnej linii technologicznej służącej do produkcji ślusarki stalowej, tj. drzwi stalowych uniwersalnych oraz przeciwpożarowych, fasad i świetlików stalowych.
OPEUS z Płocka to producent ślusarki i stolarki budowlanej stanowiącej idealne rozwiązanie dla budownictwa wielorodzinnego oraz nowoczesnych obiektów użyteczności publicznej. W ofercie firmy znajdują się drzwi i ścianki stalowe uniwersalne oraz w wykonaniu przeciwpożarowym, drzwi płaszczowe i bramy w odmianach przeciwpożarowych, a także drzwi i ścianki drewniane. Gamę oferowanych produktów uzupełniają cieszące się coraz większą popularnością fasady i świetliki dachowe wykonywane przy zastosowaniu stalowych i aluminiowych rozwiązań systemowych. Oferowane produkty łączą walory szeroko pojętej funkcjonalności, trwałości i estetyki. Oferta OPEUS to nie tylko najwyższej jakości produkty, ale także szeroki zakres zindywidualizowanej, kompleksowej obsługi.
Od niedawna w zakładzie funkcjonuje nowoczesna malarnia proszkowa. Została zaprojektowana i wykonana przez firmę Ekomal. Lakiernia służy do malowania ślusarki stalowej stosowanej w nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym (drzwi stalowe uniwersalne) oraz obiektowym (drzwi stalowe przeciwpożarowe, fasady i świetliki stalowe uniwersalne oraz w wykonaniu przeciwpożarowym). Warto zaznaczyć, że detale używane do produkcji drzwi stalowych uniwersalnych to profile cynkowane ogniowo, wpływa to na doskonałe zabezpieczenie antykorozyjne wyrobów.
Śrutowanie odbywa się w śrutownicy wirnikowej przelotowej.
Jako przygotowanie powierzchni do lakierowania proszkowego elementów stalowych, w tym również ocynkowanych ogniowo, przyjęto śrutowanie. Proces odbywa się w śrutownicy wirnikowej przelotowej. Elementy przygotowywane do lakierowania trafiają do komory śrutownicy transportem pionowym. Maszyna samoczynnie wykrywa obecność detalu w obrębie komory, co skutkuje automatycznym uruchomieniem turbin rzutowych, z których podawane jest ścierniwo. Po zakończeniu cyklu śrutowania i opuszczeniu komory przez element czyszczony, akcja turbin zostaje zatrzymana, a konstrukcja zostaje poddana oczyszczaniu, przy zastosowaniu strumienia powietrza. Tak przygotowane elementy trafiają podwieszanym transportem pionowym na stanowisko lakierni, gdzie zostają poddane dwustopniowemu lakierowaniu. W pierwszej kolejności zostaje naniesiona powłoka antykorozyjna, a następnie dekoracyjna.
Komentarze (0)