• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(32)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Procesy Wspomagające

    ponad rok temu  01.11.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 1 z 6

    Od 2005 roku zgodnie z odpowiednimi dyrektywami UE obowiązywać będą w Polsce zaostrzone przepisy dotyczące emisji materiałów lotnych do atmosfery. Chcąc dostosować się do nowych przepisów należy już dzisiaj pomyśleć o zmniejszeniu emisji materiałów lotnych poprzez stosowanie farb o wysokiej zawartości części stałych i niskiej zawartości rozpuszczalników rozcieńczalników.

    Nowym wymaganiom są wstanie sprostać dwie podstawowe rodziny farb (oczywiście rodzajów farb jest znacznie więcej): wodorozcieńczalne i chemoutwardzalne. Tym razem zajmiemy się omówieniem farb i lakierów chemoutwardzalnych - sposobem ich aplikacji, przygotowaniem do użycia oraz kalkulacją inwestycji, jakie należałoby poczynić w celu obniżenia kosztów produkcji.

    Jeśli firma zdecyduje się na farby, lakiery 2-K (np. poliuretany, epoksydy, poliestry, akryle itp.), to musi dokładnie zapoznać się z kartą DTR danego produktu. Szczególną uwagę powinna zwrócić na proporcję mieszania (objętościowa lub wagowa) i tzw. ,,czas życia" - zdolność do wykorzystania mieszaniny do aplikacji. Te parametry są bardzo ważne dla doboru urządzeń do aplikacji. Istotnymi czynnikami jest również czas wiązania (polimeryzacji) i czas, po upływie którego można obrabiać mechanicznie pomalowany wcześniej detal; istotna jest także zawartość części stałych, która po odparowaniu rozpuszczalników i rozcieńczalników pozostanie na detalu.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Następnym krokiem jest kalkulacja, czy warto zainwestować w urządzenie dozująco-mieszające i w jakiej technologii aplikacji ma ono pracować.

    W ofercie firmy KREMLIN proponujemy kilka technologii aplikacji, które charakteryzują się odmienną ratą naniesienia i wykorzystania medium użytego do aplikacji. Dla użytkownika ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ w momencie wyboru danej technologii decyduje on o kosztach produkcji (wykończenia powierzchni).

    Czynnikiem determinującym do podjęcia wyboru, czy warto nabyć urządzenia do aplikacji i mieszania 2-K, jest ilość wykorzystywanej w procesie produkcyjnym farby i lakierów. Z pewnością zakłady, które w praktyce wykorzystują jednorazowo ok. 2,5-7,5 l mieszaniny, i średnia cena nie przekracza 35 PLN, nie mają powodu do inwestowania w tego typu inwestycje, ponieważ jej zwrot trwałby około 2-3 lat. Mogą jedynie zdecydować się na zakup nowoczesnych pistoletów zasilanych grawitacyjnie (kubek górny) lub ciśnieniowo (zbiornik ciśnieniowy lub pompa o bardzo małej hydraulice), o wysokiej sprawności transferu medium na detal.

    Zakłady, których zapotrzebowanie na produkty chemoutwardzalne jest większe niż 200 litrów miesięcznie, powinny zastanowić się i oszacować koszty związane z procesem wykończenia i zabezpieczenia powierzchni.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...