• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(32)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Procesy Wspomagające

    ponad rok temu  01.11.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 2 z 6

    Chcąc oszacować koszty należy odpowiedzieć na pytanie: jaka jest obecnie ilość wykorzystanej farby, lakieru w skali miesiąca? W przypadku materiałów jednoskładnikowych należy podać ilość litów, sprawdzić w karcie DTR zawartość części stałych lub przeprowadzić próby polegające na zważeniu detalu "przed" i "po" malowaniu w celu określenia rzeczywistej wartości użytego medium:

  • zmierzyć powierzchnię malowaną i zważyć

  • zważyć przygotowaną porcję medium

  • dokonać aplikacji tak, aby wyrób uzyskał pożądaną jakość

  • zmierzyć grubość powłoki na mokro w kilku miejscach (grzebień)

  • zważyć element zaraz po aplikacji oraz

  • gdy osiągnie pyłosuchość.

    W przypadku, gdy na detalu pozostało około 10-15% ilości medium, którą zużyliśmy do wymalowania, warto zaprosić do siebie firmę oferującą farby chemoutwardzalne i przeprowadzić próby wspólnie z technikiem od sprzętu lakierniczego w celu porównania wyników: o ilość materiału bazowego o ilość katalizatora o ilość rozpuszczalnika o ilość rozcieńczalnika. Podać ilość metrów kwadratowych wymalowanych "na gotowo" i przeliczyć wydajność farby na 1 m2.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Mając określoną średnią wydajność farby należy przeprowadzić próby produkcyjne. Przygotować określoną ilość detali i dokonać pomiaru powierzchni (zważyć przed aplikacją). Przygotować farbę lub lakier w odpowiedniej proporcji (zalecanej przez dostawcę), zmierzyć lepkość i zważyć. Wymalować przygotowaną ilość medium, tak aby detale uzyskały pożądaną jakość, zmierzyć grubość powłoki na mokro (grzebień), zważyć detale bezpośrednio po aplikacji i w momencie osiągnięcia pyłosuchości. Skonfrontować realne zużycie farby do uzyskanych wcześniej wyników.

    W przypadku uzyskania raty naniesienia na sucho poniżej 25%, warto przyjrzeć się bliżej procesowi aplikacji, jak również samemu medium.

    W przypadku dużych rozbieżności pomiędzy wynikami należy sprawdzić, dlaczego są tak duże straty materiałów malarskich. Z naszego doświadczenia wynika, iż lakiernicy przygotowują często za duże porcje mieszaniny, dolewają za dużo utwardzacza lub katalizatora, zużywają znaczne ilości rozpuszczalnika i rozcieńczalnika w celu przedłużenia żywotności mieszanki i obniżenia lepkości. W skrajnych przypadkach doprowadzają przez swoje roztrzepanie do zmarnowania mieszaniny i sprzętu lakierniczego, gdy farba całkowicie spolimeryzuje.

    Zmierzenie czasu schnięcia produktu po aplikacji jest niezwykle ważne dla firm, które mają problem z dalszą obróbką po procesie aplikacji i transportem do magazynów.

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...