• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(30)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.07.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 13 minut

    Strona 2 z 7


    - o 60% do października 2004.

    Wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej mają obowiązek wdrożenia postanowień dyrektywy zgodnie z podanym wyżej planem. Postanowienia te mają zastosowanie w odniesieniu do prowadzenia prac malarskich w wytwórniach. Nie obowiązują w przypadku prac renowacyjnych i malowania obiektów na miejscu montażu. Następnym etapem kontroli zanieczyszczenia środowiska, pochodzącego z wyrobów lakierowych, będzie tzw. dyrektywa dotycząca wyrobów lakierowych, w której określone zostaną limity VOC dla poszczególnych rodzajów farb.

    Zgodnie z Dyrektywą 1999/13/EC państwa Unii mogą opracowywać i uprawomocniać narodowe plany redukcji emisji VOC. Plany krajowe powinny obejmować roczne obniżenie emisji co najmniej w tym samym zakresie i przedziale czasowym jak to założono dla istniejących instalacji. Plan powinien być uaktualniany co trzy lata i przedstawiony Komisji do zatwierdzenia.

    Użytkownicy wyrobów lakierowych mogą wybrać jeden z dwóch sposobów kontroli emisji

    VOC:

  • Pomiar VOC w gazach odlotowych z instalacji oraz emisji niekontrolowanej przez drzwi, okna itp. Ilość VOC wyraża się w mg węgla (C) na m3 gazu odlotowego.

  • Obliczanie ilości rozpuszczalników zużywanych w procesie malowania w oparciu o Plan Zarządzania Rozpuszczalnikami (Solvent Management Plan), który zakłada obliczanie zużycia rozpuszczalników z ich ilości w dostarczonych farbach oraz z ilości stosowanych do rozcieńczania farb i mycia powierzchni, urządzeń itp. Plan Zarządzania Rozpuszczalnikami wraz z raportem zawierającym dane o ilości rozpuszczalników na "wejściu" i "wyjściu" instalacji malowania powinien być dostarczany odpowiednim władzom w regularnych odstępach czasu, zwykle co roku.

    W tablicach 1-3 przedstawiono wymagania dotyczące obniżenia emisji VOC w zależności od rodzaju instalacji.


    Tablica 1: Małe instalacje, zużywające mniej niż 5 ton rozpuszczalników rocznie


    Tablica 2: Średnie instalacje, zużywające od 5 do 15 ton rozpuszczalników rocznie


    Tablica 3: Duże instalacje, zużywające powyżej 15 ton rozpuszczalników rocznie

    Realizacja założeń Dyrektywy 1999/13/EC


    Pomiar emisji VOC w gazach odlotowych wymaga ustalenia odpowiednich procedur, zainstalowania urządzeń pomiarowych oraz przeprowadzenia wielu doświadczeń, w celu uzyskania powtarzalności wyników. Większość użytkowników wyrobów lakierowych wybiera w związku z tym drugi wariant kontroli emisji VOC, oparty na Planie Zarządzania Rozpuszczalnikami. Polega on na obliczeniu całkowitej ilości zużywanych rozpuszczalników, pochodzących zarówno z wyrobów lakierowych, jak i stosowanych do odtłuszczania, mycia i innych operacji, wykonywanych w malarniach.

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...