• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(43)/2006

    Aktualności i przegląd rynku

    Antykorozja

    ponad rok temu  01.09.2006, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 1 z 5

    Dyrektywy Unii Europejskiej, a w szczególności Dyrektywa o Emisji Rozpuszczalników 1999/13/EC i 2004/42/EC oraz Zintegrowana Dyrektywa o Zapobieganiu i Ograniczaniu Zanieczyszczeń, spowodowały zmiany w ustawodawstwie polskim dotyczącym ochrony środowiska. W referacie pokazane będą nowe tendencje w rozwoju środków do zabezpieczeń antykorozyjnych dostosowujące je do nowych wymagań.

    Prawo Ochrony Środowiska w wielu kręgach otrzymało rangę „ekologicznej konstytucji III Rzeczpospolitej” i stanowi ważny element w naszej integracji z Unią Europejską. Zabezpieczenia antykorozyjne konstrukcji mostowych zarówno te wykonywane na placu budowy, jak i w wytwórniach mają wiele elementów zagrażających środowisku. Do najważniejszych należą:

    • stosowanie substancji o wysokim potencjale zagrożenia dla środowiska (rozpuszczalniki, utwardzacze żywic, pigmenty, szkodliwe metale),

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    • produkowanie odpadów, w tym odpadów szkodliwych (powłoki zawierające związki ołowiu i chromu VI w usuwanych starych powłokach zanieczyszczające wodę, glebę i powietrze, ścierniwa),

    • hałas towarzyszący pracom,

    • zużycie energii i wody.

    Postęp naukowo-techniczny w dziedzinie farb, technologii zabezpieczeń i stosowanych urządzeń pozwala na ograniczenie tych zagrożeń. Bardzo duży wpływ na właściwe wykorzystanie tych możliwości ma poziom świadomości wszystkich osób, od projektanta po wykonawcę, zaangażowanych w proces zabezpieczeń antykorozyjnych.

    Legislacja

    Najważniejszym aktem prawnym regulującym emisję lotnych substancji organicznych (VOC) w UE jest Dyrektywa Rady 1999/13/EC, zwana Dyrektywą o Emisji Rozpuszczalników (SED). Dyrektywa nakłada odpowiedzialność za poziom emisji rozpuszczalników z operacji malowania na użytkowników farb, a jej celem jest dostarczenie środków i procedur, które wdrożone przez użytkowników rozpuszczalników organicznych powodują zmniejszenie emisji VOC, w pierwszym rzędzie do powietrza. W Dyrektywie przedstawiono dwie podstawowe metody wzorcowej kontroli emisji VOC polegające na:

    • bezpośrednim monitorowaniu poziomu rozpuszczalników w powietrzu odprowadzanym z instalacji,

    • stosowaniu „Schematu redukcji”, wymagającego posługiwania się planem zarządzania rozpuszczalnikami. Plany redukcji VOC obejmują ograniczenie emisji VOC metodami absorpcji, spalania bądź innymi, za pomocą odpowiednich urządzeń.

    Na podstawie Dyrektywy 1999/13/EC wydano dwa rozporządzenia Ministra Środowiska:

    • rozporządzenie z 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji i sposobów postępowania w razie zakłóceń w procesach technologicznych i operacjach technicznych dotyczących eksploatacji instalacji i urządzeń (Dz. U. z 2003 r. nr 163, poz. 1584);

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...