• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(49)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.09.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 3 z 4

    454004.jpg

    Kabina i system aplikacyjny powinien być dobrany do kształtu malowanych elmentów.

    Zupełnie skrajnym przypadkiem jest zastąpienie tribo-kinetycznej metody ładowania wysokosprawnym systemem elektrostatycznym. Porównanie metod ładowania znajduje się w tabeli. Generalizując – poprzez wprowadzenie skuteczniejszego systemu aplikacyjnego redukowane jest zużycie farby i obniża się koszt części szybko zużywających się. Dodatkowo możliwe jest zwiększenie prędkości linii, czyli zwiększenie produkcji.

    Kabiny i systemy odzysku

    Dobrze działająca kabina wraz z systemem odzysku ma za zadanie zawrócenie do obiegu farby, która po wypyleniu z pistoletów nie osiadła na elementach przeznaczonych do malowania. Wizualnie sprawność tego układu oceniana jest poprzez obserwację, czy farba nie zalega w kabinie, czy nie występuje wypylanie poza jej obręb, jak przebiega cyrkulacja i przepływy farby odzyskiwanej. Podstawą sukcesu jest dobranie kabiny do elementów, które mają być w niej malowane, a także dobranie systemu recyklingu do założonej częstotliwości zamian koloru. Najczęściej spotykane systemy odzysku farby to filtry patronowe oraz cyklony: od mono do multicyklonu.

    454012.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Stanowisko do malowania ręcznego (Wagner).

    Jaka jest zasada doboru systemu odzysku? Tam, gdzie nie przewiduje się częstej zamiany koloru, sprawdzają się filtry patronowe. W przypadku kabiny przeznaczonej do malowania w systemie częstej zmiany kolorów i rodzajów farby, najbardziej skuteczny jest układ z dużym mono-cyklonem. Tak naprawdę metoda optymalnego dobrania kabiny do naszych potrzeb jest prosta. Przy budowie kabiny wraz z osprzętem korzystajmy z pomocy profesjonalistów – nie opłaca się wyważać otwartych drzwi. Odpowiednio wyliczone przepływy powietrza w kabinie i systemie odzysku, pozwolą do minimum ograniczyć straty farby i zachować odpowiednie proporcje w mieszaninie farby świeżej i odzyskiwanej. Najbardziej sprawne, nowoczesne systemy pozwalają na ponad 98% wykorzystanie farby!

    Piece

    Trendy modernizacji pieców służących do utwardzania powłok proszkowych pozostają niezmienne od wielu lat. Ich ewolucją kieruje dążenie do uzyskania jak największych oszczędności energii. Podstawowym czynnikiem wpływającym na koszty energii jest rodzaj zastosowanego systemu grzewczego. Do lamusa odchodzą piece elektryczne, będące najbardziej energochłonnymi ze wszystkich stosowanych rodzaj pieców. Najpopularniejszymi są obecnie piece oparte na spalaniu oleju opałowego, ale stopniowo wypierają je bardziej ekonomiczne piece gazowe. W przypadku malowania elementów grubościennych poważnym problemem jest dojście materiału (metalu) do temperatury potrzebnej do pełnej polimeryzacji powłoki proszkowej. Od kilku lat systematycznie wzrasta zainteresowanie promiennikami podczerwieni (IR). Zastosowanie w początkowych sekcjach pieca przelotowego promienników pozwala na skrócenie czasu dojścia do odpowiedniej temperatury do kilku minut. W piecach konwencjonalnych najcięższe detale, z którymi mieliśmy styczność, dochodziły do temperatury w ciągu ponad godziny! To zbyt kosztowne rozwiązanie.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...