Farby proszkowe
Farby proszkowe nie są oczywiście częścią malarni podlegającą modernizacji, ale z racji tego, że ich właściwości znacząco wpływają na jej funkcjonowanie, nie można ich pominąć w tym artykule. W nowoczesnych malarniach proszkowych można stosować farby, które z racji swojej receptury usprawniają jej pracę oraz generują oszczędności w kosztach malowania. Najczęściej zużycie farby na jednostkę powierzchni można zmniejszyć stosując farby o obniżonej grubości oraz farby cienkopowłokowe.
Stanowisko do do malowania ręcznego
w kabinie automatycznej (Wagner).
System transportu w malarni felg aluminiowych (Eisenmann).
Malowanie profili aluminiowych w systemie automatycznym (Wagner).
Przykładem farb o dużej efektywności aplikowania, doskonałej rozlewności i dobrym kryciu podłoża (od 50 mm) są produkty serii Interpon AF. Inna grupa produktów firmy Akzo Nobel Powder Coatings, pozwalająca na obniżenie zużycia farby, to seria Interpon XTR – typowe farby cienkopowłokowe dające pełne pokrycie podłoża już od grubości 30 mm. Należy tylko pamiętać o tym, że aby zastosować receptury najnowszej generacji, całość systemu aplikacyjnego, kabina i system odzysku farby muszą spełniać określone wymagania związane z precyzacją nakładania tych produktów.
Podsumowanie
Zagadnienia poruszone w artykule, to zaledwie część z czynników istotnych w optymalizacji procesu malowania w malarniach proszkowych. Konkluzja jest prosta – aby go usprawnić i zwiększyć korzyści ekonomiczne, musi współgrać ze sobą szereg elementów, począwszy od skomplikowanych rozwiązań systemowych linii produkcyjnej do „czynnika ludzkiego”. Z racji swojego wieloletniego doświadczenia, chętnie służymy Państwu pomocą techniczną we wdrożeniach nowoczesnych rozwiązań technicznych i technologicznych na liniach do malowania farbami proszkowymi.
Konrad Bączek
Technical Service & Area Sales Manager
Maciej Nowacki
Area Sales Manager
Akzo Nobel Powder Coatings
Konrad.Baczek@interpon.com
Maciej.Nowacki@interpon.com
Komentarze (0)