Impregnacja drewna – zabezpieczenie na lata
Drewno to doskonały surowiec konstrukcyjny wykorzystywany zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Jednak by cieszyć się jego pięknem przez wiele lat, konieczne jest jego odpowiednie zabezpieczenie.
Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy drewno zostaje wystawione na działanie czynników atmosferycznych (opady, wiatr, promieniowanie słoneczne), ponieważ poddawane jest przez dłuższy czas zawilgoceniu i w związku z tym pozbawione możliwości naturalnego oddania nadmiaru wilgoci, szybko staje się idealną pożywką dla mikroorganizmów. By zapobiec rozwojowi grzybów i pleśni, stosuje się impregnację.
Aby zapobiec rozwojowi grzybów i pleśni, stosuje się impregnację.
Drewno można impregnować różnymi metodami: np. impregnacja próżniowo-ciśnieniowa, kąpiele (metoda wgłębna) czy impregnacja poprzez natrysk, zanurzenie czy powlekanie (metody powierzchniowe). Więźbę dachową najczęściej impregnuje się metodą wgłębną (ze względu na wymagane głębokie nasycenie drewna), natomiast elementy, które nie wymagają bardzo głębokiej impregnacji, poddawane są tańszej i łatwiejszej impregnacji powierzchniowej. Tak więc dobór impregnatu będzie zależał od sposobu wykorzystania elementu drewnianego, stopnia jego narażenia na czynniki zewnętrzne (czy np. będzie miał kontakt z wodami powierzchniowymi) oraz pożądanego wyglądu. Wybierając impregnaty do drewna, warto upewnić się czy dany preparat faktycznie zawiera substancje biobójcze (taki produkt musi posiadać pozwolenie na obrót produktem biobójczym Ministerstwa Zdrowia i informacja ta powinna znaleźć się na etykiecie), czy jedynie „chroni drewno przed nasiąkaniem wilgocią”, ponieważ zawiera woski. Ze względu na emisję LZO (Lotnych Związków Organicznych), coraz częściej stosuje się w miejsce wyrobów rozpuszczalnikowych bardziej przyjazne środowisku naturalnemu impregnaty wodne. Są to nowoczesne, niewymywalne produkty, które wykorzystuje się zarówno do impregnacji drewna metodami przemysłowymi, jak i przy użyciu natrysku lub pędzla. Takim impregnatem jest np. HYDROCHRON firmy SOPUR. Każdy producent szczegółowo określa jak dany impregnat powinien być zastosowany, by spełniał swoją ochronną funkcję. Dla przykładu, firma SOPUR zaleca naniesienie dawki 250 ml/m2. Powierzchnia przeznaczona do impregnacji powinna być czysta, pozbawiona kurzu, próchnicy i żywicznych plam. Wilgotność drewna nie powinna przekraczać 18%, ponieważ tym lepsze jest „picie” impregnatu przez drewno, im bardziej jest ono wysuszone. Zaleca się położenie 1-2 warstw impregnatu a czas schnięcia wynosi ok. 2 godz. (zbyt szybkie wysychanie uniemożliwiłoby wniknięcie substancji czynnych w głąb drewna). HYDROCHRON w wersji kolorowej nie tylko impregnuje, lecz także dekoruje drewno podkreślając jego naturalny rysunek. Zawarte w nim pigmenty dodatkowo hamują naturalną zmianę barwy drewna, ponieważ są odporne na działanie promieni UV.
Ewa Mowińska
Komentarze (0)