Procesy malowania elektroforetycznego znane są od kilkudziesięciu lat. Podobnie jak malowanie farbami proszkowymi – należą do technologii przyszłości, znajdujących coraz szersze zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. W artykule skupimy się na technologiach łączonych, gdzie zastosowany jest zarówno proces elektroforezy, jak i malowanie farbami proszkowymi, tworzącymi końcową powłokę użytkową i dekoracyjną na detalu.
Elektroforeza – wprowadzenie
Procesy malowania elektroforetycznego wykorzystują naturalną zdolność przyciągania się cząsteczek o ładunkach przeciwnych. Malowanie elektroforetyczne polega na zanurzeniu detalu przewodzącego do roztworu wodnego farby. Zanurzające się części metalowe zamykają układ elektryczny i następuje naturalna migracja naładowanych cząstek w kierunku źródła ładunku przeciwnego. Jeżeli malowane przedmioty mają przyłożony ładunek ujemny (-), stanowią w takim układzie elektrycznym katodę – stąd nazwa procesu – kataforeza. Jeżeli malowane detale stanowią anodę o ładunku dodatnim (+), mówimy o procesie anaforezy.
W wyniku kontaktu z ładunkiem przeciwnym następuje lokalna neutralizacja, przejście żywicy w formę nierozpuszczalną i osadzanie się cząstek farby na powierzchni metalu. Tworząca się na powierzchni nie przewodząca warstwa organiczna stopniowo blokuje przepływ ładunku i w funkcji czasu szybkość procesu elektro-osadzania zmniejsza się aż do całkowitego zatrzymania. Oczywiście powyższy opis jest wręcz „telegraficznym skrótem” opisującym przebieg malowania elektroforetycznego, ale dokładne zagłębienie się w fizykochemiczne aspekty tych procesów wymagałyby wielostronicowego opisu, odbiegającego zresztą od wyznaczonego tematu artykułu.
Elektroforeza – zakres zastosowań i zalety
Elektroforeza jest jedną z głównych technologii malowania stosowanych w wielu różnych gałęziach przemysłu. Znajduje zastosowanie w szeroko rozumianym przemyśle motoryzacyjnym, produkcji grzejników, elementów i akcesoriów do urządzeń gospodarstwa domowego, produkcji mebli metalowych, akcesoriów komputerowych i elektronicznych etc. Jej podstawowe atuty to wysoka automatyzacja procesu, wysoka wydajność i ekonomia – w tym wykorzystanie farby prawie w 100%, równomierne, pełne pokrycie detali zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, doskonała odporność antykorozyjna, niewielkie oddziaływanie na środowisko naturalne. Wszystkie wymienione zalety powodują, że powłoki elektroforetyczne stanowią doskonałą warstwę podkładowa dla innych technologii malowania, w tym dla obecnie najbardziej dynamicznie rozwijającej się technologii pokrywania farbami proszkowymi.
Komentarze (0)