• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(44)/2006

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.11.2006, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 3 z 6

    Powłoki fotoluminescencyjne

    Tego typu powłoki mogą absorbować światło ultrafioletowe, fluorescencyjne czy żarowe, by później je samoistnie emitować. Dostępne efekty barwne to najczęściej: niebieski, żółty i zielony. Są najczęściej stosowane do wykonywania znaków ucieczkowych (wyjaśnić chyba dróg ewakuacyjnych) i ostrzegawczych, znaczenia ciężarówek, autobusów, pojazdów policyjnych.

    Powłoki metaliczne

    Dla uzyskania efektu wizualnego w farbach metalicznych wykorzystuje się cząstki aluminium, miki, miedzi, mosiądzu, stali nierdzewnej itd. Właściwie każdy pomysł jest dobry, o ile prowadzi do uzyskania iskrzącego wyglądu powłoki i spełniać będzie wymagania spodziewanej odporności mechanicznej czy chemicznej. Za własności farb metalicznych, pozwalające na nałożenie powtarzalnej i jednorodnej powłoki, odpowiedzialny jest proces wbudowywania pigmentu w strukturę materiału bazowego, nazwany po angielsku „bonding”. Procentowy udział powłok uzyskiwanych za pomocą farb metalicznych stale wzrasta i tendencja ta będzie w najbliższych latach zapewne utrzymana. Wiele efektów metalicznych jest obecnych w ofercie producentów a wiele kolejnych trafi niebawem na rynek wraz z rozwojem dostępności nowych pigmentów. Należy pamiętać jednak o bardzo ścisłym rozgraniczeniu dostępności farb tego typu do zastosowań wewnętrznych i przewidzianych do ekspozycji na działanie warunków atmosferycznych. Zakres zastosowania metalicznych farb proszkowych jest niezwykle szeroki i obejmuje z jednej strony bardzo trwałe elementy architektoniczne, a na przeciwległym biegunie czysto ozdobne detale wyposażenia wnętrz.

    358rd_gross.jpg

    358rad_steppenwolfcmyk.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Rozwój technologii farb proszkowych jest odzwierciedleniem dynamicznych zmian zachodzących wokół nas we wszystkich dziedzinach techniki

    Powłoki strukturalne

    Farby strukturalne są najczęściej stosowane tam, gdzie należy ukryć wady materiału podłoża podkreślane przez powłoki gładkie. Nie widać na nich odcisków palców, mogą zabezpieczać przed poślizgiem, nadają pokrytemu wyrobowi bardziej ekskluzywny wygląd. Dostępne są proszkowe powłoki oddające efekt papieru ściernego, skórki pomarańczowej, a nawet grubszej struktury przypominającej skórę aligatora.

    Powierzchnia pomarszczona

    Specjalnym rodzajem efektu powłoki jest struktura przypominająca nieudolnie rozprostowywany mocno pognieciony miękki papier, tzw. winkle finish. Ze względu na surowce używane do uzyskania takich powłok są one bardzo twarde i odporne na ścieranie, co powoduje ich zastosowanie do pokrywania narzędzi, sprzętu sportowego do ćwiczeń czy ekspozytorów sklepowych.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...