Farby odporne na wysoką temperaturę
Odporność na wysoką temperaturę oferują nam farby proszkowe produkowane w oparciu o silikony. Stosowane są na skalę produkcyjną powłoki tego typu zachowujące kolor, połysk i przyczepność do podłoża nawet w temperaturze ok. 540°C. Zastosowanie znalazły m.in. do malowania rusztów, grzejników, wkładów kominkowych, układów wydechowych silników spalinowych.
Farby cienkopowłokowe
Producenci farb proszkowych opracowali produkty umożliwiające właściwe pokrycie podłoża powłoką o grubości już rzędu 25 µm. Pozwala to na znaczne oszczędności materiału powłokowego w szczególności, gdy malujemy płaskie powtarzalne elementy na masową skalę. Są one droższe od farb konwencjonalnych, przez co uzyskanie wymiernej obniżki kosztów wykonania powłoki wymaga dokładnej kontroli przebiegu procesu. Oczywiście efekt dekoracyjny ma tu większe znaczenie niż ochrona korozyjna podłoża. Lepsze efekty stosowania farb cienkopowłokowych osiąga się w przypadku napylania ciemnych kolorów.
Farby utwardzane promieniowaniem podczerwonymProdukty tego typu mają tak opracowaną recepturę, by możliwe było ich utwardzenie w czasie kilku sekund poprzez niezwykle szybkie nagrzewanie. Tego typu farby są stosowane często w metodzie malowania blach w procesie ciągłym – coil coating.
Farby utwardzane w ultrafiolecie
Opracowanie tego typu produktów umożliwiło postęp w technologii malowania proszkowego materiałów drewnopochodnych typu MDF. Farby proszkowe zawierające fotoinicjatory sieciowania wrażliwe na ultrafiolet, po wstępnym podgrzaniu umożliwiającym stopienie i rozlanie się powłoki, są eksponowane na tego typu promieniowanie. W przypadku wielu materiałów wrażliwych na ciepło jest to rozwiązanie umożliwiające dostarczenie minimum energii cieplnej do materiału podłoża.
Patrząc z drugiej strony
Dla czystości obrazu obecnego stanu techniki, z jakim mamy do czynienia w technologii farb proszkowych, warto spojrzeć na wszystko z drugiej strony. Od strony spraw jak dotąd nierozwiązanych. Trzeba mieć świadomość, czego w malowaniu proszkowym nie da się jeszcze uzyskać, aby oszczędzić sobie zawodu, starając się na własną rękę wytyczać granice możliwości. Poniżej zamieszczona lista powinna być listą życzeń do ludzi odpowiedzialnych za rozwój technologii malowania proszkowego.
Jak dotąd na rozwiązania czekają następujące zadania:
• Dokładnie nie da się naśladować za pomocą farb proszkowych efektów wizualnych uzyskiwanych w technologii malowania ciekłego. W farbach ciekłych nasze możliwości są o wiele szersze. Co prawda nie można w technologii ciekłej uzyskać bogactwa struktur powłoki, ale dostępność efektów metalicznych jest o wiele bogatsza;
Komentarze (0)