Stosuje się je na trudne powierzchnie powlekane farbą proszkową. M. in. na:
Farby te pozwalają uniknąć typowych problemów, wynikających z zaburzeń występujących na powierzchni (bąble/pęcherzyki, kratery/efekt igiełkowy, podniesienie powierzchni/wybrzuszenia, szczególnie w przypadku cynkowego odlewu ciśnieniowego). Zwykle unika się malowania tych powierzchni farbami proszkowymi, zgodnie z poglądem, że jest to "najgorsze z możliwych rozwiązań".
Gdy zachodzi konieczność malowania ich proszkowo, zwykle obiekty te zostają poddane procesowi odgazowywania w takiej samej lub trochę wyższej temperaturze, jak w przypadku wypalania farby proszkowej. Jest to jednak rozwiązanie bardzo drogie i wymagające dość sporego wysiłku, a do tego - z reguły - efekt jest mało satysfakcjonujący.
Znakomitym rozwiązaniem okazuje się zastosowanie farb proszkowych z trwałym efektem odgazowywania:Skuteczność farb pokazują poniższe zdjęcia. Foto po lewej to przykład zakłócenia powierzchni, po prawej - przykłady uniknięcia wad poprzez zastosowanie farby proszkowej z odgazowywaczem.
Mg - odlew ciśnieniowy powleczony konwencjonalną farbą proszkową; obok - odlew ciśnieniowy (Mg) wymalowany farbą proszkową z odgazowywaczem
Al - odlew ciśnieniowy wymalowany tradycyjną farbą proszkową (także w powiększeniu); obok Al - odlew ciśnieniowy wymalowany farbą proszkową z odgazowywaczem
Zink - odlew ciśnieniowy wymalowany tradycyjną farbą proszkową 10 min/200°C (powstawanie pęcherzyków); obok - odlew ciśnieniowy (Zink) wymalowany farbą z odgazowywaczem 10 min/160°C (pęcherzyki nie występują!)
Stal ocynkowana ogniowo powleczona tradycyjną farbą proszkową.
Stal ocynkowana ogniowo wymalowana farbą proszkową z odgazowywaczem. W tym przypadku osiągnięto granice efektu odgazowywania. Dalsze możliwości to: "szlifowanie" podłoża; stworzenie międzywarstwy: podkład - farba proszkowa z odgazowywaczem; lakier nawierzchniowy - tradycyjna farba proszkowa.
Nie poleca się stosowania suchego odgazowywacza, który z reguły zostaje domieszany do farby proszkowej. Daje to niewielką skuteczność; nie gwarantuje jednorodnego podziału występującego w farbie proszkowej - farba nie jest zdolna do stałego obiegu. Ma też negatywny wpływ na właściwości farby (np. na odporność na warunki atmosferyczne).
Stosując farby proszkowe z efektem odgazowywania przy powlekaniu trudnych powierzchni (magnetyczne odlewy ciśnieniowe, aluminiowe odlewy ciśnieniowe, cynkowe odlewy ciśnieniowe, o siwy odlew, o inne porowate powierzchnie) można uniknąć wszelkich problemów!Jochen Keller
Dyrektor Działu Farb Proszkowych
Komentarze (0)