Malowanie elewacji budynków
Elewacja budynku ma decydujący wpływ na jego wygląd i komponowanie się z otoczeniem. Nie chodzi tu tylko o czysto estetyczne wrażenia, ale także o ochronę i konserwację budynku.
Ważne pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać to, czy malujemy sami czy zlecamy pracę fachowcom. Przemalowanie elewacji nie jest czynnością prostą, wymaga odpowiedniej wiedzy i narzędzi. Przeprowadza się je raz na parę lat i powinno się to zrobić dobrze. Podstawowe narzędzia i materiały to: szpachelka, pędzel, wałek i kuweta malarska, kij malarski, drabina, pistolet do tubek, drabina (rusztowanie dla wyższych budynków), folie do ewentualnego okrycia kostki brukowej czy roślin, taśma maskująca oraz szpachla i uszczelniacz akrylowy do stosowania na zewnątrz, ewentualnie tynk do uzupełnienia oraz oczywiście farbę elewacyjną.
Odpowiednie wykończenie elewacji domu jest zabezpieczeniem naszej inwestycji i źródłem satysfakcji.
Przygotowanie starej elewacji do malowania to zmycie, usunięcie odpadającej starej farby, uzupełnienie ubytków, sprawdzenie stabilności podłoża, sprawdzenie poprawności wykonania izolacji przeciwwilgociowej i ostatecznie zagruntowanie nowych naprawek oraz miejsc pylących. Przy elewacjach nowych, świeżo otynkowanych, podstawowy problem, szczególnie przy tynku mineralnym, to jego zasadowe pH. Tynk taki powinien być „wysezonowany”, czyli powinien wysychać minimum 30 dni. Nie chodzi tu dokładnie o schnięcie, ale o wpływ warunków zewnętrznych na powierzchnie tynku. Dwutlenek węgla i siarczany zawarte w powietrzu wraz z wilgocią neutralizują w pewnym stopniu odczyn zasadowy. Jest to ważne szczególnie przy zastosowaniu farb akrylowych, często wzbogacanych związkami alkidowymi lub olejnymi w celu poprawienia ich parametrów. Wysokie pH zaburza strukturę powłoki malarskiej (uwolnienie pigmentów, przebarwienia) oraz doprowadza do tworzenia estrów czyli mydeł ze związkami alkidowymi, a z czasem po ich rozpuszczeniu i wypłukaniu do odpadania farby całymi „płatami”. Niektóre farby podkładowe, nawet akrylowe, mogą być odpowiednio modyfikowane aby zaradzić tym niedogodnościom. Przykładem może być farba podkładowa 066 Moore’s Acrylic Masonry Sealer firmy Benjamin Moore Paints, którą możemy użyć już po siedmiu dniach lub przy pH poniżej 13. Farba elewacyjna to przede wszystkim produkt dający silną, odporną na warunki atmosferyczne powłokę malarską. Na rynku znajdziemy dużo różnych produktów, ale najlepszym wyborem wśród farb akrylowych są tzw. 100% akrylowe niż akrylowe dyspersyjne. Ważna jest dostępna kolorystyka oparta na sprawdzonych, odpornych na UV pigmentach oraz wydajność i łatwość nakładania. Odpowiedni podkład czy ilość warstw farby nawierzchniowej powinny być zastosowane według zaleceń producenta.
Komentarze (0)