• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(49)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Galwanotechnika

    ponad rok temu  01.09.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 1 z 4

    Idziemy np. na umówione spotkanie do znajomych i często już przy wejściu zwracamy uwagę na ładne drzwi, w których to drzwiach znajduje się świetnie wyglądająca klamka, mająca jednocześnie oryginalny wygląd. Ciekawy kształt, lśniąca gładka, metaliczna w dotyku powierzchnia, po prostu perfekcyjne wykonanie. Z kolei w łazience przyglądamy się baterii łazienkowej i jest podobnie wrażenie, idealne wykonanie. I tak co krok.

    Dlaczego tak jest, detal jak detal, no może trochę bardziej oryginalny kształt, ale cóż z tego? Jest wiele rzeczy posiadających ciekawe i oryginalne kształty, ale cały efekt końcowy leży w perfekcyjnym wykończeniu. Myślę, że dotyczy to wielu dziedzin naszego życia, jak nie wszystkich. Cała sztuka dobrego efektu końcowego nie polega na zużyciu określonej ilości materiału a potem jakoś to będzie. Niestety nie będzie, materiału wyłożymy tyle samo a wygląd końcowy mizerny.

    463035.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Fot. 1. Krążek płyty.

    W procesach galwanicznych jest podobnie. Ta kwestia jest bardzo widoczna w pracach związanych z obróbką galwaniczną. Przy czym tutaj (w innych branżach jest podobnie) im lepszy efekt chcemy osiągnąć, tym większe nakłady trzeba ponieść. Dobra jakość-efekt końcowy jest w bezpośredni sposób związana z czystością kąpieli. Chcąc uzyskać ładne równe warstwy galwaniczne: miedź nikiel czy chrom, musimy dużą uwagę przykładać do czystości szeroko rozumianej. O przygotowaniu samych detali do galwanizacji nie chcę pisać, jest to zrozumiałe, im lepiej przygotowany detal, wypolerowany wymyty, odtłuszcvzony, tym lepszy efekt końcowy. Chciałbym się skupić na utrzymaniu w czystości kąpieli galwanicznych a w szczególności na filtracji kąpieli. Jak wspomniałem już detale powinny być wprowadzane do kąpieli w stanie czystym, tym niemniej zawsze dostają się do kąpieli jakieś resztki zanieczyszczeń mechanicznych jak np. pasta polerska. W takiej sytuacji niezbędne jest stosowanie odpowiedniej filtracji roztworów w wannach galwanicznych. Innym źródłem zanieczyszczeń, które ma znaczący wpływ na jakość powierzchni, są produkty rozpadu substancji organicznych stosowanych jako dodatki wybłyszczające. Z kolei często same anody są źródłem zanieczyszczeń mechanicznych. Wystarczy, że worki anodowe, w których znajdują się anody nie mają odpowiedniej gęstości tkaniny i szlam anodowy dostaje się do kąpieli. Efekt zanieczyszczeń mechanicznych jest widoczny na powłokach galwanicznych w postaci szorstkości powierzchni. Stałe cząstki są wbudowywane w strukturę nakładanej warstwy, co daje efekt jak gdyby na powierzchni był rozsypany drobny pył. Są też takie sytuacje, że wydzielany metal w procesie galwanizacji nie osadza się na powierzchni tylko w postaci pyłu krąży w kąpieli, tak jest gdy miedziujemy stal nierdzewną np. rury.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ GalwanoCity 1 ponad rok temu Bardzo dobrze sprawdzają się filtry workowe np. Technologie Filtracji . pl
      oceń komentarz zgłoś do moderacji