• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(27)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.01.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 5 z 6

    Nowoczesne systemy nakładania farb cieczowych


    Na nowoczesny system nakładania farb muszą składać się te urządzenia i bloki funkcyjne, które spełniają wymogi prawidłowej ochrony środowiska, niskiej energochłonności, przyjaznej i bezpiecznej egzystencji personelu w ich obsłudze, ochrony ppoż i bhp, a także dbają o wyrób o powtarzalnych parametrach, dobrej jakości oraz konkurencyjnej cenie. W niektórych firmach w kraju wymogi te są lekceważone lub przemilczane, a przecież ta grupa technik będzie zapewne w bliskiej przyszłości ujmowana jako ważna w systemie BAT, decydującym o dopuszczeniu wyrobów do określonych rynków.

    Ważną sprawą jest też zagospodarowanie odpadów lakierniczych. Minimalizowanie strat farby w procesie lakierowania zależy od przyjętego systemu jej przygotowania, rozlewania, mieszania i dostawy do atomizerów.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Podawanie farb do pistoletów w.n. i głowic rozpylających


    W zależności od skali planowanej produkcji (jednostkowa, małoseryjna, masowa) projektanci linii lakierniczych lub gniazd technologicznych przyjmują dwa podstawowe systemy podawania farb i lakierów do atomizerów (głowic, pistoletów). Są to: o indywidualne zbiorniki i pompy dla każdego atomizera, o centralne mieszanie farb, centralna pompa, tłoczenie farby wężami do każdego w grupie atomizerów.

    To ostatnie rozwiązanie daje najmniejsze straty farb i rozpuszczalników, powtarzalność parametrów fizyko-chemicznych, minimalizowanie strat, wysokie bezpieczeństwo ogniowe i wybuchowe. Wymaga jednak staranności w czyszczeniu zbiorników, pomp zębatych, węży, atomizerów.

    U małych i średnich producentów w branży metalowej dominuje pierwszy typ systemu. W wielu warsztatach renowacyjnych używa się mikrosystemu (atomizera) do lakierowania z zabudowanym mikropojemnikiem do farby. Przykłady takich systemów ukazuje rys. 4.1.1.

    W lakierniach do farb wodorozcieńczalnych systemy podawania farb są podobne. Jednak tutaj ważne dodatkowo jest stosowanie i utrzymanie czystości izolatorów wsporczych do posadowienia pomp 4 i zbiorników 5. Z punktu widzenia prawidłowości prowadzenia procesu, ważne jest utrzymanie w czystości i nieskracanie optymalnej długości lw węży. One to decydują o obciążeniu prądowym generatora w.n. Napędy N pomp 4 mogą być "centralne" lub "indywidualne". Obecnie przechodzi się z konstrukcji silników komutatorowych, o regulacji ręcznej obrotów na sterowanie z generatorami o zmiennej częstotliwości f, opartymi na falownikach np. tranzystorowych.

    Budowa dysz i atomizerów do rozpylania


    Wieloletnie prace konstrukcyjne w wielu firmach dostawczych doprowadziły do dosyć dobrego opanowania tzw. geometrii dysz i elektrod wytwarzających obłok lakierniczy. W strumieniu i mgle lakierniczej niesione są ładunki Q, głównie Q(-), ku przedmiotowi lakierowanemu uziemionemu.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...