Wykonanie odlewu mosiężnego wylewki do baterii łazienkowej - a następnie jego wypolerowanie - jest dosyć drogie i dlatego, gdy podczas niklowania czy chromowania stwierdzimy wadę powłoki, nie należy detalu wyrzucać, lecz przystąpić do ściągania warstwy niklu i chromu. Można to wykonywać np. anodowo (w roztworze kwasu siarkowego o gęstości 1,74 kg/dm3). Ściągniemy warstwę chromu i niklu, a podwarstwa mosiądzu w stężonym kwasie siarkowym ulegnie pasywacji. Koniec procesu ściągania widzimy obserwując wskazania amperomierza na prostowniku (spadek natężenia prądu).
Mówiąc o nowych tendencjach w sposobie wykańczania wnętrz łazienkowych, należy wspomnieć o tendencji stosowania płytek inspirowanych różnymi formami biologicznymi czy metalicznymi itp. Jedna z krakowskich firm budowlanych zajmująca się wykonywaniem mozaiki łazienkowej zwróciła się z zapotrzebowaniem na wykonanie nietypowej dekory na płytce ceramicznej. Chodziło o to, by w łazience było coś nietypowego i niepowtarzalnego. W płytkę ceramiczną została wkomponowana replika głowy Gorgony uzyskana drogą galwanoplastyczną.
Do tego celu wykorzystałem formę wykonaną z gumosilu, przedstawiającą głowę Gorgony. Formę oraz wykonaną replikę pokazuje fot 4.Warstwą przewodzącą był wtarty w gumosil grafit. Proces miedziowania formy przebiegał bardzo wolno aż do uzyskania zwartej warstwy miedzi na całej powierzchni formy. Następnie całość została zanurzona w kąpieli do kwaśnego miedziowania i puszczono prąd rzędu 6 A/dm2. Tutaj był ważny tylko awers kopii (kwestia przypaleń od wewnętrznej strony, które powstają w wyniku zbyt dużego natężenia prądu nie była istotna). Po uzyskaniu miedzi o grubości ok. 1 mm proces przerwano, a od wewnątrz kopia została wypełniona cyną. Dodatkowo klient zażyczył sobie, by głowa była pozłocona (miał zachować żółty kolor złota), ale matowa. W tym celu kopia po wyszczotkowaniu mosiężną szczotką została poniklowana w kwaśnej kąpieli niklującej zawierającej jedynie roztwór kwasu solnego oraz chlorku niklu. W ten sposób uzyskano warstwę zaporową na miedzi przy jednoczesnej matowej powierzchni - zabezpieczono złoto przed dyfuzją miedzi poprzez warstwę złota, co byłoby przyczyną zmiany koloru złota. Wynika on z wielkości atomów złota i miedzi: małe atomy miedzi dyfundują (przeciskają się) pomiędzy dużymi atomami złota. Na koniec kopia została pozłocona 0,5 um warstwą złota w kwaśnej kąpieli złocącej, zawierającej niewielkie ilości niklu. W tym przypadku nikiel jest dodatkiem wybłyszczający oraz podnoszącym odporność powłoki złotej na ścieranie. Zamiast niklu można zastosować kobalt.
Komentarze (0)