Fot.4
Obecnie czasy łatwych detali do galwanizacji już minęły. Klienci są coraz bardziej wymagający. Stawiają przed galwanizerem coraz trudniejsze zadania. Często dostaje się nietypowe detale i tak postawione wymagania, że w pierwszym momencie nie bardzo wiadomo, jak się do tematu zabrać. Jako przykład ciekawego zadania, które zostało mi postawione było złocenie wierteł dentystycznych wykonanych ze stali, gdzie w strefie ściernej wiertła był osadzony proszek diamentowy. Klient zażądał, by na wiertle nie było widać śladu po mocowaniu na zawieszce galwanicznej, a jednocześnie każde wiertło miało mieć nałożone taką samą warstwę złota. W takiej sytuacji złocenie w kielichu nie wchodziło w grę. Po pierwsze diamenty porysowałyby powierzchnię złota, a po drugie - nie ma możliwości zachowania takiej samej grubość złota na każdym wiertle. By spełnić wymagania klienta została opracowana i wykonana specjalna zawieszka. Wykorzystano tutaj fakt, że wiertła były wykonane ze stali ferromagnetycznej i zrobiono zawieszkę, gdzie zastosowano magnesy (fot. 5).
Fot.5
W dwóch małych płytkach z metapleksu zostały wykonane otwory, w które wprasowano małe magnesy neodymowe. Istotne było zachowanie odpowiedniej biegunowości, by wiertła po założeniu były przyciągane do przeciwnego magnesu, a nie odpychane. Prąd do magnesów został doprowadzony za pomocą srebrnej farby przewodzącej. W ten sposób uzyskano zawieszkę, gdzie wiertła bardzo solidnie trzymały się magnesu (dlatego zastosowano magnesy neodymowe). Jednocześnie zastosowanie drugiej listwy z magnesami pozwoliło utrzymać wiertła w pionie i były one dzięki temu niewrażliwe na ruch elektrolitu w kąpieli galwanicznej. Takie niekonwencjonalne rozwiązanie zawieszki pozwoliło uzyskać zadowalający efekt w złoceniu jak i zadowolenie klienta.
Obserwując zmiany, jakie następują w branży galwanicznej dochodzi się do wniosku, że te zakłady galwanizerskie, które nie będą wdrażać nowych technologii (są mało przedsiębiorcze, bazują na starych zastanych sposobach funkcjonowania), czeka stagnacja a z czasem - nawet likwidacja. Branża galwaniczna jest na tyle szeroką i specyficzną dziedziną, że znajdzie się tam miejsce nawet dla małych byle operatywnych firm. Tym bardziej, że w tej dziedzinie najbardziej cenne jest własne doświadczenie galwanizera nabyte podczas lat pracy w galwanizerni.
Waldemar Tomankiewicz
Kraków
Komentarze (0)