• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(56)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.11.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 14 minut

    Strona 5 z 6

    64701_rys_4.jpg

    Rys. 4. Kratery na powłoce nałożonej na gorące podłoże.

    Niezależnie od rodzaju farby, jeżeli w recepturze zastosowano szybkoschnącą kompozycję rozpuszczalników, bądź taki rozcieńczalnik (np. aceton, octan etylu itp.) został dodany przez wykonawcę może wystąpić lokalne obniżenie temperatury podłoża. Jeżeli taki proces wystąpi przy niskich temperaturach otoczenia i dużej wilgotności powietrza – to wspomniane lokalne obniżenie temperatury podłoża może osiągnąć wartość niższą niż temperatura punktu rosy. Wówczas para wodna będzie kondensowała się pod wysychającą powłoką. Rezultatem opisanych zjawisk będzie bielenie, zmętnienie a w skrajnym przypadku spęcherzenie i utrata przyczepności, a przy twardej i mało elastycznej powłoce - pękanie, jak to pokazano na rys. 3. Duże niebezpieczeństw lokalnego obniżenia temperatury podłoża występuje wówczas, kiedy maluje się zbiorniki czy rurociągi niewyłączone z eksploatacji. Pochłanianie ciepła przez magazynowane czy transportowane medium (np. propan-butan) może stanowić przyczynę wystąpienia kondensacji wilgoci w tych miejscach, w których temperatura obniżyła się poniżej granicy depresji. Wytworzona w takich warunkach powłoka może ujawniać pęcherze, spękania i utratę przyczepności. Bardzo niekorzystne są również wysokie temperatury podłoża przy aplikacji farb i to niezależnie od rodzaju malowanego wyrobu. Dzieje się tak często, kiedy w letnie słoneczne dni malowane są duże, stalowe powierzchni, np. zbiorników czy statków. Konstrukcja stalowa wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych może nagrzewać się nawet do temperatury 70 st.C. Z nakładanej na tak gorącą powierzchnię farby w sposób gwałtowny zaczynają się uwalniać rozpuszczalniki tworząc kratery i pęcherze. Dzieje się to równolegle z formowaniem powłoki, dlatego wada może się utrwalić na wyschniętej powłoce, całkowicie ją dyskwalifikując, jak to pokazano na rys. 4. Przyjmuje się, że malowane podłoże, dla prawidłowego procesu uwalniania rozpuszczalników, nie powinno mieć wyższej temperatury niż 40 st. C, chyba że są to farby specjalnie sformułowane, które można nakładać na gorące powierzchnie. Również temperatura powietrza powyżej 40 st. C jest niekorzystna, szczególnie dla farb dwuskładnikowych, gdyż następuje znaczne skrócenie czasu przydatności do stosowania i mogą wystąpić zakłócenia w zwilżalności podłoża.

    Skutki malowania na zawilgocone podłoże z całą ostrością uwidaczniają się przy temperaturach poniżej 0 st.C, kiedy skondensowana wilgoć tworzy cienką, niewidoczną okiem nieuzbrojonym, warstewkę lodu na podłożu. Nałożoną na taką warstewkę powłokę, przy podwyższeniu się temperatury można ściągnąć z całej konstrukcji jak skórkę ze sparzonego wrzątkiem pomidora.

    Komentarze (2)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ gregbit 2 ponad rok temu proszę tylko poprawić "kiedy prędkość wiatru nie przekracza 30 w skali Beauforta". Powinno być 3. Serdecznie pozdrawiam.
      oceń komentarz zgłoś do moderacji
    • ~ gregbit 1 ponad rok temu Znakomity artykuł. Brawo. To chyba najlepsze kompendium wiedzy jakie nazlałem.
      oceń komentarz zgłoś do moderacji