• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(58)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.03.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 2 z 5

    A jakie właściwości geometryczne posiada powierzchnia powłoki cynkowej otrzymana bezpośrednio po cynkowaniu w różnych warunkach? Odpowiedź na to pytanie jest istotna ze względu na wpływ geometrii powierzchni na przebieg procesu nakładania warstw lakierniczych i potrzebę (lub jej brak) stosowania odpowiednich operacji przygotowania powierzchni. Z tego też powodu podjęta tematyka może być ciekawa dla specjalistów branży lakierniczej.

    689wq02.jpg

    Rys. 2. Trójwymiarowa topografia powierzchni powłoki cynkowej otrzymanej w temperaturze 450ºC.

    Właściwości geometryczne powierzchni

    Potoczne określenie „powierzchnia” rozumiane jest jako rzut powierzchni rzeczywistej na płaszczyznę. A więc powierzchnia w takim rozumieniu posiada tylko dwa wymiary: długość i szerokość. Rzeczywista powierzchnia wyrobu posiada jednak również wysokość i jest granicą oddzielającą wyrób od otoczenia. Jeżeli wyznaczymy parametry geometryczne powierzchni w wyniku pomiaru, np. metodą mikroskopii skaningowej lub badań profilograficznych, określamy ją mianem powierzchni zmierzonej. Charakterystyczne dla tej powierzchni są pojęcia falistości (ang. waviness) oraz chropowatości (ang. roughness) (rys. 1). Falistość powierzchni charakteryzuje się dużym stosunkiem odstępu nierówności (długości fali) do ich głębokości (amplitudy fali), którego wartość zawiera się od 50 do 1000 [3]. Fale są przeważnie nieregularnościami okresowymi, jednak dokładna ich definicja nie została jeszcze ustalona [4]. Z kolei chropowatość powierzchni cechuje się drobnymi nieregularnościami tekstury powierzchni rozmieszczonymi w stosunkowo niewielkiej odległości od siebie. Stosunek odległości do wysokości nie przekracza w tym przypadku 50 do 1 [3]. Chropowatość powierzchni jest wynikiem procesu obróbki materiału. Przed nanoszeniem powłoki lakierniczej chropowatość powierzchni może być zwiększana podczas operacji mechanicznego przygotowania powierzchni, np. przez śrutowanie.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    W praktyce przemysłowej oraz w badaniach naukowych do ilościowej oceny stanu powierzchni wykorzystuje się parametry 2D oraz coraz częściej 3D, których krótką charakterystykę przedstawiono w tab. 1. Parametry przestrzenne są dokładniejsze od ich odpowiedników dwuwymiarowych, a przy tym są bardziej obrazowe i łatwiejsze do interpretacji. Aktualnie prowadzone badania profilograficzne oraz ich analiza najczęściej prowadzone są w pełni automatycznie, co daje możliwość obiektywnego porównania wyników. Warto zwrócić uwagę, że podano tylko kilka podstawowych parametrów, których w zależności od potrzeb można wyznaczyć dużo więcej.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...