Sercem technologii nowych urządzeń jest możliwość transportu proszku bez sprężonego powietrza za pomocą najnowocześniejszych pomp proszkowych typu: HDLV (High Dencity Low Volume)
Nieczęsto zdarza się, że technologiczna innowacja wprowadza tak duże zmiany w sposób pracy systemów lakierowania proszkowego. Do niedawna każdy sposób transportu lakieru proszkowego wiązał się z wprowadzaniem dużej ilości sprężonego powietrza, aby wpierw ten proszek fluidyzować”, a następnie przetransportować, za pomocą typowych węży proszkowych oraz pomp eżektorowych, do aplikacji lakierniczych. Nowy sposób transportu proszku pozwala na osiągnięcie zupełnie nowych jakości oraz sposobów lakierowania. Artykuł ten omawia pokrótce rozwój technologii HDLV oraz w jaki sposób firma Nordson wprowadza nowe urządzenia, aby w pełni wykorzystać zalety tej technologii.
Tradycyjna aplikacja proszku
Nowy sposób transportu proszku pozwala na jednolite „przeprowadzenie” dużej ilości proszku, w bardzo dużej gęstości, przez przewody o bardzo małej średnicy. Podczas fluidyzacji w zbiorniku proszek delikatnie „wrze” i w dotyku jest podobny do cieczy. Pompa, zwykle zamontowana nad zbiornikiem lub kartonem z proszkiem, podaje proszek za pomocą sprężonego powietrza poprzez typowe przewody transportu proszku do pistoletu aplikacyjnego.
Najbardziej popularnym sposobem przygotowania proszku do tradycyjnego sposobu aplikacji jest fluidyzacja poprzez sprężone powietrze oraz płyty fluidyzacyjne zainstalowane w dnie zbiorników fluidyzacyjnych. Powietrze mieszając się z proszkiem fluidyzuje go. Drugi strumień sprężonego powietrza doprowadzany jest do tradycyjnej, eżektorowej pompy, gdzie poprzez stworzenie podciśnienia za pomocą zwężki „venturi” zasysany jest proszek ze zbiornika fluidyzacyjnego. (Identyczny efekt można obejrzeć w jadącym samochodzie, kiedy dym z papierosa zasysany jest na zewnątrz poprzez otwarte okno.)
Rozważmy podstawowe korzyści nowych możliwości:• Stała ilość dostarczanego proszku przez cały czas, niezależnie od rodzaju proszku i wymagań lakierowanej powłoki;
• Znacznie zwiększona wydajność transferu;
• W ogromnym stopniu zmniejszona konsumpcja proszku;
• Dużo łatwiejsze lakierowanie trudnych elementów;
• Ogromne ułatwienie pracy dla operatorów aplikacji;
• Znacznie zwiększenie produkcji;
• Minimalny czas zmiany koloru – pompa oczyszczana automatycznie wraz z wężami proszkowymi dostarczającymi proszek do pompy i na aplikację;
Komentarze (0)