"MALOW" Spółka z o. o. w Suwałkach jest wiodącym producentem mebli metalowych: biurowych, socjalnych, medycznych, warsztatowych, regałów przesuwnych, sejfów. Ponad 65% produkcji trafia na rynki międzynarodowe. MALOW jest firmą elastyczną na zapotrzebowanie rynku. Produkuje również meble według rozwiązań klientów. Meble malowane są proszkowo, całą gamą kolorów z palety RAL. MALOW jako jedna z nielicznych firm z branży posiada certyfikowany zintegrowany system zarządzania jakością i środowiskiem według norm ISO 9001:2000 oraz ISO 14001:1996.
Pierwszymi aplikacjami były urządzenia i pistolety szwdzkiej firmy Stjernqvist (tribo i korona)
Cechy zewnętrzne, użytkowe i wizualne, estetyczne produkowanym wyrobom nadawane są w malarni proszkowej (patrz LP nr 6(26)/2003), w której jednym z elementów składowych jest sprzęt służący do nanoszenia powłok - aplikacje. Ze względu na bardzo zróżnicowaną asortymentowo produkcję (elementy płaskie i przestrzenne), dużą ilość kolorów, konieczność jednoczesnego malowania w kilku kolorach w lakierni zastosowano aplikację ręczną. Aplikacja ta, podobnie jak automatyczna, istnieje zasadniczo w dwóch rodzajach, w zależności od sposobu ładowania cząstek nanoszonej farby - tribo (elektrokinetyczna) oraz korona (elektrostatyczna). Każda z nich posiada szereg cech indywidualnych, postrzeganych w zależności od okoliczności zastosowania jako wady lub zalety. I tak, aplikacje tribo cechują: mniejszy koszt zakupu, tańsze części zamienne, ale też ich większe zużycie, łatwość naprawy, większe bezpieczeństwo eksploatacji, łatwość malowania skomplikowanych elementów - mniejszy efekt działania tzw. klatki Faradaya, większa równomierność powłoki, mniejszy efekt skórki pomarańczowej i zgrubień, mniej wtrąceń ciał obcych. Elektrostatyka zaś to: większa wydajność malowania, mniejsze zużycie powietrza, większa zdolność ładowania farb, lepsze tzw. "objęcie" elementów malowanych, ale większe koszty zakupu i eksploatacji, większe zapylenie. Rodzaj stosowanej aplikacji zależny jest również od rodzaju używanych farb proszkowych.
W firmie MALOW od uruchomienia pierwszej malarni proszkowej w 1992 r. na przestrzeni lat stosowane były oba rodzaje sprzętu napylającego, w zależności od potrzeb, wymagań oraz podaży rynku.
Aplikacja tribo firmy Monkiewicz
Pierwszymi aplikacjami były urządzenia i pistolety szwedzkiej firmy Stjernqvist (tribo i korona - na zdjęciu dwa pierwsze z lewej). Kupione zostały i zastosowane ze względu na rodzaj malowanej wówczas produkcji razem z malarnią od szwedzkiej firmy TRINCO. O wyborze decydowała ówczesna oferta rynkowa.
Komentarze (0)