- system łączy zalety szybkości wykonywania (jak w przypadku lakierowania produktami UV high solid) z uzyskaniem efektu tożsamego z naturalnymi olejami, które wszakże są długo schnące i kłopotliwe w stosowaniu (zabrudzenie walców).
Prezentujemy poniżej przykładowy, ustandaryzowany cykl do wykonania na klasycznej linii:
- Podkład - 30-40g/m? - walec powlekany lub walec gumowy. Optymalna twardość - 30-45 shore. Od twardości i typu walca zależy realnie grubość naniesienia.
- Szczotkowanie - dla wtłoczenia podkładu w głąb porów i usunięcia jego nadmiaru z powierzchni drewna. Z jednej strony eliminuje to defekt "wysrebrzania się" poru, z drugiej zaś - pozwala na najbardziej naturalny, "nieplastikowy" efekt.
- Schnięcie fizyczne minimum 1 min
w 40-50°C w tunelu powietrznym (preferowany dyszowy).
- Szlifowanie - papier gramatury P320.
- Nawierzchnia - 3-5 g/m?- walec powlekany - 30-45 shore.
- Schnięcie fizyczne 5 sekund.
- Utwardzanie UV - 1 lampa 360 nm Hg 80 W przy prędkości przesuwu 10 m/min.
- Sztaplowanie elementów.
System został przetestowany w centrum aplikacyjnym firmy Bürkle, gdzie wykonano panele parkietowe na powierzchnie ekspozycyjne w celu zainteresowania europejskich producentów podłóg.
Jesteśmy także przekonani, że zaprezentowany system marki ILVA stanowi interesującą propozycję także dla sektora meblarskiego, gdzie modna ostatnio tendencja do stosowania olejowania stale się zwiększa. W odróżnieniu zaś od stosowanych w meblarstwie standardowych olejów, system, który proponuje marka ILVA gwarantuje pełną wartość użytkową! Spróbujmy sobie wyobrazić plamy na jasnej odzieży położonej w szafie, gdzie zaolejowano półki, a olej jeszcze nie w pełni wysechł lub wskutek wysokiej temperatury w lecie po prostu wypływa na powierzchnię? Stosując system marki ILVA, w pełni eliminuje się takie niebezpieczeństwo.
Przyjazny środowisku
Błękitny Anioł (Der Blaue Engel), nazwany tak z powodu znaku graficznego przedstawiającego niebieską postać, to niemiecki certyfikat wyrobów i usług przyjaznych środowisku naturalnemu. Certyfikat został wprowadzony w 1978 roku, jako wspólna akcja niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, grup obrony praw konsumentów, obrońców środowiska, przedstawicieli przemysłu, związków zawodowych, handlu, mediów i związków wyznaniowych. Jest najstarszą tego typu inicjatywą europejską w zakresie tzw. ecolabels, naśladowaną później w całej Europie oraz poza nią. Obecnie certyfikacja znakiem "Der Blaue Engel" obejmuje 80 grup produktów i dotyczy około 10 000 różnorodnych wyrobów. Certyfikat przyznawany jest przez Jury Umweltzeichen z uwzględnieniem poniższych kryteriów:
Komentarze (0)