Technologia wysokociśnieniowej strugi wodnej rozwijana jest na świecie od niespełna 40 lat. Choć specjaliści z zakresu metalurgii doceniają zalety czyszczenia powierzchni wysokociśnieniową strugą wodno-ścierną, to jednak wciąż trudno przekonać do niej wielu praktyków, zwolenników tradycyjnej metody jaką jest piaskowanie – uważa dr hab. Przemysław Borkowski z Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej, laureat nagrody indywidualnej PAN za badania dotyczące obróbki powierzchni tą techniką.
Technologia znana w Polsce od niedawna
– W naszym kraju jej historia jest znacznie krótsza – dopiero ostatnie 5 lat wskazuje na ożywienie naszego rynku w tej dziedzinie. Dlatego też prawdziwym wyzwaniem wciąż jest uświadamianie rodzimego businessu o istnieniu, zaletach i możliwościach adoptowania nowych technologii – tłumaczy profesor Politechniki Koszalińskiej, który jest dyrektorem Centrum Niekonwencjonalnych Technologii Hydrostrumieniowych tej uczelni. Tymczasem, jak podkreśla, do niewątpliwych zalet tej metody należą m.in. brak zapylenia i iskrzenia, selektywne i precyzyjne prowadzenie prac oraz skrócenie ich czasu. – W Polsce jest tylko około stu obrabiarek służących różnego rodzaju zastosowaniom takiej strugi przy kilkunastu tysiącach obrabiarek konwencjonalnych – mówi.
Niezastąpiona alternatywa
– Musimy więc uświadomić, że tego typu techniki istnieją i stanowią alternatywę dla metod konwencjonalnych, a w uzasadnionych przypadkach jak obróbka całej gamy materiałów niemetalowych, kruchych (typu kamień czy ceramika), kompozytów czy trudnoobrabialnych stopów tytanowych, są wręcz niezastąpione – dodaje.
Metoda doceniona przez akademię nauk
– Dominującym obszarem moich zainteresowań naukowo-badawczych jest obróbka wysokociśnieniową strugą wodną o różnych strukturach, wytwarzanych pod wpływem bardzo zróżnicowanych domieszek, często wielofazowych – tłumaczy laureat nagrody PAN.
Wydział Nauk Technicznych PAN docenił jego prace z zakresu obróbki powierzchni wysokociśnieniową strugą wodno-ścierną, z lat 2002-2005, w tym monografie książkowe: Teoretyczne i doświadczalne podstawy hydrostrumieniowej obróbki powierzchni oraz Obróbka powierzchni wysokociśnieniową strugą wodno-ścierną.
– Cykl około 40 prac składających się na zagadnienie obróbki powierzchni wysokociśnieniową strugą wodno-ścierną obejmuje całokształt istotnych zagadnień teoretycznych i eksperymentalnych tworzących podstawy najnowszych technologii światowych wykorzystujących energię wysokociśnieniowej strugi wodnej i unoszonych przez nią domieszek – tłumaczy. Ciekawostką jest, że w 1979 roku za prace z zakresu inżynierii materiałowej nagroda została przyznana jego ojcu – prof. Józefowi Borkowskiemu, który zaadaptował z rynku amerykańskiego na polski technikę wysokociśnieniowej strugi wodnej.
Komentarze (0)