• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(46)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.03.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3

    Jak czyści się powierzchnie?

    Wysokociśnieniowa struga wodna służąca czyszczeniu powierzchni wytwarzana jest w pompie pod wysokim ciśnieniem, w zależności od potrzeb od kilkuset do kilku tysięcy barów. Taki strumień wody, nasycony cząstkami stałymi ziaren ściernych ma bardzo dużą energię, którą można wykorzystywać nie tylko do czyszczenia powierzchni, ale także do ich cięcia – tłumaczy naukowiec. Przemysław Borkowski prowadzi badania dotyczące m.in. zagadnień obróbki powierzchni wodą czystą, obróbki powierzchni wysokociśnieniową strugą wodną domieszkowaną ziarnami ściernymi, suchym lodem czyli dwutlenkiem węgla w fazie stałej oraz tzw. techniką hybrydową, która łączy techniki wysokociśnieniowej strugi wodnej z domieszką ziaren ściernych i cząstek suchego lodu.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Obszary zastosowań

    Technikę można stosować praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. Struga znajduje zastosowanie np. w przemyśle stoczniowym, gdzie służy do czyszczenia rozległych powierzchni burt statków, zastępując znakomicie piaskowanie – tłumaczy. Może także służyć do czyszczenia powierzchni malarskich, skorodowanych wnętrz rurociągów, do regeneracji konstrukcji budowlanych typu jezdnie, mosty czy wysokie kominy, do czyszczenia pomników i fasad budynków, itp. a w szczególnych zastosowaniach nawet elementów elektroniki.

    Ochrona zdrowia i urzadzeń, skrócenie czasu pracy

    Tradycyjne piaskowanie niesie za sobą ujemny, niepożądany efekt dużego zapylenia i potencjalnie związaną z tym możliwość uszkodzenia urządzeń, które znajdują się w pobliżu. Powstałe w takim procesie drobiny piasku kwarcowego w postaci pyłu mogą także okazać się niebezpieczne dla zdrowia – jego przewlekłe wdychanie może powodować tzw. pylicę krzemową. Tymczasem, jak tłumaczy Borkowski w przypadku wysokociśnieniowej strugi wodnej zapylenie takie nie występuje, ponieważ kryształy piasku lub innego materiału ściernego są osłonięte przez tzw. płaszcz wodny. Niewątpliwą zaletą przemawiającą za tą metodą jest również wyraźne skrócenie czasu pracy. Oczyszczenie metra kwadratowego powierzchni, w zależności od jej stanu zanieczyszczenia oraz wyboru metody tradycyjnego piaskowania bądź mechanicznej, może trwać nawet do godziny, natomiast przy wykorzystaniu wysokociśnieniowej strugi wodnej ten sam efekt oczyszczenia można uzyskać nawet po kilku minut. Struga wodna pozwala także – poprzez umiejętne sterowanie procesem – na kontrolowanie zdzierania materiału. Głębokość odsłaniania powierzchni uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od czasu w jakim struga będzie kierowana na powierzchnię oraz ciśnienia medium wodno-ściernego. Podobnie jest z obszarem oddziaływania – ponieważ struga stanowi narzędzie elastyczne, może być z powodzeniem używana do obróbki powierzchni o skomplikowanych i rozwiniętych kształtach – tłumaczy Borkowski.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...