John Deere, Fendt, Deutz-Fahr, Case New Holland lub Caterpillar to klienci zakładu specjalizującego się w produkcji systemów zawieszeń z siedzibą w Freienhausen w pobliżu Ingolstadt. Zainstalowana w nim nowa linia do lakierowania proszkowego została zaprojektowana ze strefą przygotowania powierzchni z fosforanowaniem cynkowym. Jest to optymalne rozwiązanie dla lakierowania detali o skomplikowanej geometrii. Właśnie dlatego ta średniej wielkości firma zdecydowała się na takie rozwiązanie, które umożliwi dokładne pokrycie również trudnodostępnych obszarów.
Wejście i wyjście elementów do suszarni odbywa się poprzez jedną wspólną śluzę typu A. Rozwiązanie tego typu daje znaczne oszczędności energii.
Założona w 1935 roku firma SAUERMANN GmbH&Co. KG w Freienhausen nieopodal Ingolstadt jest znanym dostawcą precyzyjnych seryjnych podzespołów do produkcji traktorów. Firma stała się znana w świecie przede wszystkim jako wiodący producent zaczepów sprzęgłowych, zawieszeń do maszyn rolniczych oraz elementów konstrukcyjnych kabin. Praktycznie wszyscy producenci maszyn rolniczych z obszaru Bawarii są stałymi klientami tego zakładu. Producenci maszyn dla rolnictwa stawiają takie same wysokie wymagania co do jakości lakierowania elementów, tak jak w przemyśle samochodowym - informuje szef senior Mans Sauermann.
Aby uprzedzić nowe przepisy odnośnie redukcji VOC, firma podjęła decyzję budowy nowej linii lakierniczej i przejście na przyjazną dla środowiska technologię lakierowania proszkowego. Jednocześnie Sauermann jest zadowolony z powodu lepszej jakości lakierowania swoich produktów. Jest ona zasługą firmy EISENMANN, która w przeciągu niespełna sześciu miesięcy wykonała montaż i przekazała linię do produkcji. Fosforanowanie cynkiem w strefie przygotowania wstępnego powierzchni znacznie poprawia ochronę antykorozyjną powierzchni detalów.Z optymalnym stopniem skuteczności lakierowania: mniejsze detale lakierowane są w trybie przelotowym w pełni zautomatyzowanej kabinie.
Dodatkową zaletą jest zwiększenie ilości lakierowanych elementów. Maksymalny przepływ lakierowanych detali w pełni zautomatyzowanej linii wynosi 80 m2/h. Odpowiada to całkowitej wadze 6 ton na godzinę.
System transportu typu okrężnego zapewnia prędkość 1.5 m /min i gwarantuje ciągły nieprzerwany przepływ materiału przez całą linię. Zastosowana przez firmę EISENMANN technologia kaskadowego płukania detali w obszarze fosforanowania cynkiem, z siedmioma strefami w strefie przygotowania powierzchni, pracuje praktycznie bez generowania ścieków. Pomiędzy kabiną i piecem do utwardzania proszku znajduje się pole odkładcze. Cała konfiguracja linii została wstępnie zmontowana i przetestowana w zakładzie EISENMANN w Holzgerlingen. Następnie na placu budowy w Freinhausen montaż musiał zostać wykonany w bardzo krótkim czasie. „Te trzy tygodnie w trakcie letniej przerwy produkcyjnej musiały wystarczyć, aby zdemontować starą linię a w jej miejsce wyczarować nową”, informuje z dumą dyr. d/s projektów Horst Strauß z firmy EISENMANN. „Było to dla nas nie lada wyzwaniem, któremu udało nam się sprostać.”
Komentarze (0)