• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(43)/2006

    Aktualności i przegląd rynku

    Kataforeza

    ponad rok temu  01.09.2006, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Jak wygląda najmniejszy na świecie element malowany metodą kataforezy? Czy jest możliwe, że taki produkt znajdziemy w Polsce? Julian Ciesielski przybliża ten temat czytelnikom w rozmowie z Sylwestrem Perytem.

    Tak naprawdę nie wiadomo, czy najmniejszy element malowany tą metodą jest właśnie obrabiany w Polsce! Temat ten pozostawiamy pod dyskusję otwartą naszym Czytelnikom (zapraszamy na forum na www.lakiernictwo.net), jednak i tak podziw budzi podjęcie takiej obróbki elementu wielkości 1/10 pudełka od zapałek przez firmę Persyl z Łodzi.

    – 10 na 5 mm? Czy naprawdę malują Państwo takie elementy?

    – Tak. Mamy specjalnie przygotowaną linię do malowania kataforetycznego. Mieści się ona na kilkudziesięciu metrach kwadratowych. Jesteśmy firmą produkującą zamki błyskawiczne.

    334obraz_001.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Fot. 1. Ramka z zamocowanymi detalami

    – Podejmując się takiej obróbki, musieliście Państwo mieć dość duże doświadczenie na rynku. Nie słyszałem bowiem, by jakaś inna firma w Europie za pomocą kataforezy pokrywała malutkie suwaki.

    – Ja także nie słyszałem – uśmiecha się prezes Sylwester Peryt. – Kiedyś na międzynarodowym spotkaniu, kiedy pokazałem nasze suwaki, wszyscy byli przekonani, że metoda jaką je pokryto, to proszek. Nie dowierzali, że ktoś na świecie robi to kataforezą.

    Co do historii, to firma PERSYL wyprodukowała swój pierwszy zamek w 1986 r. Był to zamek metalowy. Obecnie oferujemy wszystkie rodzaje zamków, jakie są produkowane na świecie.

    334obraz_021.jpg

    Fot. 2. Wanna kataforezy

    – Dlaczego produkcja takiego małego elementu spotyka się z takim uznaniem na świecie?

    – Produkcja zamka błyskawicznego – pozornie nieskomplikowanego i tak prostego w obsłudze – wymaga szeregu złożonych technologii. Najnowocześniejsze linie automatyczne pozwalają na szybką realizację zamówień. W połączeniu z wiedzą i praktyką wysoko wyszkolonej kadry dają produkt, którego jakość stawia firmę wśród uznanych producentów europejskich.

    Linia wymaga precyzji ze strony pracowników, bowiem elementy mocowane są na zawieszkach. Jak widać na zdjęciu, jest ich bardzo dużo.

    334kopia_obraz_012.jpg

    Fot. 3. Przykłady pokrytych detali

    – Jaką technologią Państwo pokrywali na początku a jaką teraz?

    – Dotychczas posługiwaliśmy się metodą bębnową – „na mokro”. Metoda ta jest szeroko stosowana w naszej branży i w niektórych rodzajach suwaków wręcz niezastąpiona. Dlatego też obecnie wykorzystujemy w naszej produkcji zarówno starą, jak i nową, czyli kataforetyczną technologię

    334obraz_037.jpg

    Fot. 4. (od lewej): Serdar Atak, Ewa Hampel (wyd. GoldMan), Sylwester Peryt oraz Grzegorz Cerba.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...