• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(57)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.01.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3

    699lp002a.jpg

    Na podstawie wartości pomiarowych wyliczana jest każdorazowo najkorzystniejsza energetycznie wartość zadana dla klimatyzacji powietrza w kabinie, a następnie przekazywana do urządzeń regulujących powietrze dopływowe.

    Oprogramowanie do dynamicznej regulacji klimatyzacji bazuje na „obrabialności” lakieru w danym zakresie warunków atmosferycznych. Do programu wprowadza się dane dotyczące tego zakresu, w którym możliwy jest natrysk lakieru bez strat na jakości. Dzięki dodatkowemu sensorowi temperatury i wilgotności, który dodatkowo zainstalowany jest do sensora odpowiedzialnego za klimatyzację powietrza wlotowego do kabiny, można rejestrować aktualne parametry powietrza atmosferycznego (na zewnątrz). Na podstawie tych pomiarów wyliczana jest chwilowo najkorzystniejsza energetycznie wartość zadana dla klimatyzacji powietrza w kabinie, a następnie przekazywana do urządzeń regulujących powietrze dopływowe. To znaczy, że dla niższych temperatur zewnętrznych wartość zadana dla urządzenia doprowadzającego powietrze będzie znajdować się w dolnej części dopuszczalnego zakresu temperatur. Dzięki temu zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne na ogrzanie świeżego powietrza. W przeciągu dnia zadana wartość na bieżąco dostosowywana jest do ciągle zmieniających się warunków powietrza zewnętrznego. System ten znajduje zastosowanie dla wszystkich możliwych konfiguracji instalacji przygotowujących powietrze dopływowe, niezależnie od rodzaju ogrzewania i ewentualnych dalszych komponentów, jak np. odzyskiwanie ciepła. W instalacjach z systemem chłodzącym uzyskuje się redukcję mocy chłodzenia w wyniku wartości zadanej przesuniętej do górnej części zakresu temperatur, tak samo jak przy ogrzewaniu. Zależnie od konfiguracji instalacji do powietrza dopływowego, oprogramowanie może przejmować również inne funkcje. System do dynamicznej regulacji klimatyzacji może więc np. rejestrować, poprzez dodatkowy sensor temperatury i wilgotności, parametry powietrza za kołowym wymiennikiem ciepła, jeśli taki występuje. Na podstawie uzyskanych wartości temperatury i wilgotności względnej oraz znanego zakresu obrabialności program koryguje (poprzez polecenia sterujące) prędkość obrotową wymiennika ciepła.

    Dzięki temu można tak ustawić parametry powietrza za wymiennikiem ciepła, żeby w kolejnych fazach procesu przygotowania powietrza energia niezbędna do utrzymania wartości rzeczywistej wewnątrz „widełek klimatycznych” była jak najmniejsza. Wpływ wywierać można również (poprzez polecenia sterujące) na sterowanie nawilżaczem natryskowym. Dzięki temu dynamicznemu systemowi udaje się zazwyczaj uzyskać oszczędność energii ok. 25 proc. przy instalacji dopływowej bez chłodzenia. Gdy zainstalujemy system chłodzący, oszczędność zwiększa się do ponad 30 proc. Instalacja całego systemu zachodzi bez większej ingerencji w istniejące już instalacje i urządzenia sterujące.