• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(60)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.07.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 3 z 5

    745020.jpg

    Urządzenie pomiarowe dhs-Cleanalyzer (zautomatyzowany rozwinięty system) pozwala na badanie cząstek o wielkości od 5 mikrometrów, które to odseparowane są na filtrze papierowym, teflonowym czy też poliestrowym. Dzięki powyższym możliwościom pomiary są zgodne z normą VDA 19. Dodatkowo można pracować w oparciu o indywidualnie opracowane normy. Źródło: DHS Dietermann & Heuser Solution

    W metodzie grawimetrycznej dokonuje się pomiaru ciężaru filtra przed i po tym, jak przepuścimy przez niego płyn zawierający zanieczyszczenia. Różnica wyników pomiaru określa sumaryczny ciężar cząstek. Metoda ta mówi nam o tym, jak wydajny proces przygotowania powierzchni posiadamy. Nie dowiemy się jednak jakie zagrożenia niosą za sobą przefiltrowane zanieczyszczenia. W momencie kiedy do badań używamy mikroskopu, jesteśmy w stanie opisać rozmiar cząsteczek, jak również udział drobin o poszczególnych wielkościach. Zazwyczaj prosta metoda mikroskopowa opisuje największe z odseparowanych cząstek. Po przeprowadzeniu tego typu testu, możemy odpowiedzieć na pytanie czy spełnione są podstawowe założenia procesu przygotowania powierzchni, np. „brak cząstek większych niż 15 mikrometrów”. Oczywiście w zastępstwie manualnego mikroskopu możemy użyć przyrządu zautomatyzowanego z funkcją obróbki obrazu. Cała powierzchnia filtra wraz z osadzonymi na niej cząsteczkami jest wówczas opisywana i fotografowana przy użyciu narzędzi obróbki obrazu. Po tak przeprowadzonych oględzinach, badacz ma możliwość sformułować konkluzję jakie zagrożenia niosą za sobą poszczególne frakcje odfiltrowanego materiału.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Jeszcze pełniejszy obraz daje nam metoda skaningu mikroskopem elektronowym. Oprócz wielkości i ilości cząstek, możemy dowiedzieć się również jak są one zbudowane pod względem składu chemicznego. Tego rodzaju testy są bardzo popularne w ramach badań kryminologicznych. Dogłębna analiza fizykochemiczna pozwala na określenie źródła zanieczyszczeń nawet w przypadku najmniejszych frakcji. Daje to możliwość z jeszcze większą precyzją opisać degradującą rolę poszczególnych zanieczyszczeń. Identyfikacja cząstek może następować bez względu na to czy są to elementy zbudowane z frakcji metali, ceramiki, minerałów, czy też elementów organicznych.

    745019.jpg

    Poziom napięcia powierzchniowego uzyskiwany podczas procesu przygotowania powierzchni może być w łatwy i szybki sposób określony dzięki tuszom testowym. Dzięki nim możemy określić wartość napięcia powierzchniowego od 18,4 do 105 mN/m. Źródło: Arco.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...