- EN-ISO 12944 (części od 1 do 8): "Zabezpieczenie konstrukcji stalowych przed działaniem korozji poprzez zastosowanie systemów powłokowych" z 16 czerwca 1997r.,
- PN-ISO 8501 do 8504 obejmujące fazę przygotowania powierzchni do malowania, w tym: PN-ISO 8501-1: "Stopnie skorodowania i stopnie przygotowania powierzchni stalowych nie malowanych i powierzchni stalowych po całkowitym usunięciu starych powłok".
- PN-ISO 4628 (części od 1 do 6): "Farby i lakiery - Ocena zniszczenia powłok lakierowych - Określanie intensywności, ilości i rozmiaru podstawowych rodzajów uszkodzenia".
Nie powinno być problemów z dostępem do norm PN-ISO, które można nabyć w punktach sprzedaży wydawnictw normalizacyjnych. Problem pojawia się z normą EN-ISO 12944, która od wielu lat jest kanonem w obszarze, obejmując w układzie kompleksowym wszystkie zagadnienia istotne dla przygotowania powierzchni i malowania. Norma ta w takim układzie została opracowana w latach 50. minionego stulecia przez niemiecki komitet normalizacyjny DIN (Nr 55928), przeszła wiele modyfikacji i uzupełnień, a w roku 1997 przyjęta została przez Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN) jako norma europejska, zatem obligatoryjna dla wszystkich krajów członkowskich.
Sytuacja jest kuriozalna, gdyż wstępujemy do Unii Europejskiej z dniem 1 maja 2004, a jeszcze w połowie roku 2003 Polska nie była członkiem CEN, zatem nie była zobowiązana do automatycznego wprowadzenia obowiązujących norm europejskich. Stąd norma EN-ISO 12944 do chwili obecnej nie występuje w zasobach danych Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Z powyższego wynika, że polscy producenci nie mają dostępu do podstawowego dokumentu, ujmującego całościowo zagadnienia przygotowania powierzchni i malowania. Większość specyfikacji kontraktowych dotyczących malowania w obrocie międzynarodowym, jak również w krajach członkowskich CEN opracowywanych jest na podstawie omawianej normy EN-ISO 12944. Życzyć by wypadało, aby luka ta została wypełniona w Polsce w jak najkrótszym czasie.2. Pogłębić wiedzę o zasadach udzielania gwarancjiKomórka firmy zajmująca się zagadnieniami kontraktacji powinna posiadać wiedzę na temat zagadnień gwarancyjnych, w tym między innymi:
- strony umowy gwarancyjnej (gwaranci),
- czas trwania gwarancji i jego uzasadnienie,
- parametry techniczne objęte gwarancją i ich podstawy normatywne,
- graniczne wartości niektórych parametrów,
- obowiązki techniczno-organizacyjne stron w czasie trwania umowy gwarancyjnej,
- graniczne zobowiązania finansowe dla uczestników gwarancji,
Komentarze (0)