Problemem polskiego inwestora, zwłaszcza tego z grupy małych lub średnich przedsiębiorstw jest wygenerowanie kapitału inwestycyjnego, który będzie koniecznym do wybudowania takiej instalacji.
Wielce prawdopodobnym jest to, że wielu inwestorów nie będzie stać na zakup typowej, pełnej instalacji do śrutowania. Istnieją jednak możliwości rozwiązań pośrednich, polegających na zakupie bloku technologicznego zapewniającego:
Do tego, w zależności od puli dysponowanych środków finansowych można dokupić komplet wyposażenia roboczego i ochrony osobistej operatora, zgodnych z wymaganiami przepisów:
Dla efektywnego wykorzystania tych urządzeń musimy zapewnić zamkniętą przestrzeń roboczą w postaci kabiny, szczelnej i dobrze oświetlonej, z systemem wprowadzania i wyprowadzania elementów czyszczonych, z wewnętrzną powierzchnią ścian zabezpieczoną przed oddziaływaniem śrutu (np. kurtynami z taśm gumowych lub specjalnego PCV).
Podłoga kabiny może być zaplanowana jako płaska powierzchnia, ułatwiająca zbieranie śrutu przy pomocy końcówki ssącej, wykorzystującej powietrze obiegowe wentylacji. Jest to rozwiązanie proponowane jako absolutne minimum.
Projektem bardziej zaawansowanym jest zainstalowanie w osi kabiny roboczej jednego kolektora sprzężonego roboczo z blokiem technologicznym, zapewniającego automatyczny odbiór śrutu z podłogi i jego transport do separacji i zawrotu. Śrut zalegający obok kolektora zgarniamy ręcznie do niego w czasie normatywnej przerwy w czyszczeniu (po 40 min. pracy).Instalacja pełno wymiarowa posiada kolektory (zazwyczaj 2-3 szt) zainstalowane na całym rzucie podłogi. Instalacja taka pracuje w cyklu automatycznym (wentylacja kabiny, pełny obieg roboczy ścierniwa), zapewniając bardzo dobre warunki pracy operatora, pełną szczelność obiegu ścierniwa, możliwość pracy ciągłej na trzy zmiany/dzień.
Typoszereg bloków technologicznych zapewnia możliwość dopasowania się do każdych wymagań gabarytowych i przerobowych zakładu.
Komentarze (0)