Zasada 4 – Pamiętaj, że jakość przygotowania powierzchni przed malowaniem w większym stopniu determinuje czas użytkowania produktu niż nałożona powłoka.
Farby proszkowe mają bardzo dobrą przyczepność do podłoża. Zdecydowanie lepszą niż farby ciekłe, co jest powodem częstych nieporozumień. Powłoka proszkowa nałożona na nieoczyszczoną i źle odtłuszczoną powierzchnię w wielu przypadkach przylega dość dobrze do podłoża, ale czas użytkowania i własności ochronne takiego wymalowania są bardzo ograniczone. Dla uzyskania zamierzonych parametrów wykonywanych powłok decydujący jest wybór właściwej technologii przygotowania powierzchni przed malowaniem. W tej dziedzinie nie ma kompromisów. Żadna farba proszkowa, niezależnie od ceny i grubości nałożonej powłoki nie zniweluje skutków niewłaściwego przygotowania powierzchni. Wybór zastosowanej metody kieruje się również zasadą, że nie ma rozwiązań uniwersalnych. Istnieją tutaj dwa podziały: według planowanego środowiska użytkowania powłok i według materiału, na jakim powłoka jest nałożona. Odporność na zewnętrzne warunki atmosferyczne stawia zdecydowanie wyższe wymagania odnośnie przygotowania powierzchni niż użytkowanie powłok wewnątrz pomieszczeń. Inne środki stosuje się na powierzchnie stalowe, inne na elementy wykonane ze stopów aluminium, a jeszcze inne na stal ocynkowaną czy metale kolorowe. Pieniądze zapłacone za przygotowanie powierzchni przekładają się bezpośrednio na długość okresu użytkowania otrzymanej powłoki. Dodatkową zasadą przy wyborze konkretnej technologii do zastosowania jest ostrożność. Czasem warto zebrać informacje z rynku jak proponowane rozwiązanie sprawdza się w praktyce.
Zasada 5 – Kształt, wielkość i materiał pokrywanych elementów określają rodzaj wyposażenia malarni.
Malować proszkowo można z lepszym lub gorszym skutkiem wiele rodzajów materiałów: metale, szkło, ceramikę, materiały drewnopochodne i tworzywa sztuczne. Każdy z tych materiałów potrzebuje innego przygotowania przed malowaniem, innych materiałów powłokowych, jak również inaczej przebiega sama aplikacja. Łączenie w ramach jednej malarni pokrywania różnych materiałów o odmiennych własnościach fizycznych prowadzi do znacznego podniesienia kosztu inwestycji lub obniżenia jakości powłok poprzez konieczność wyboru rozwiązań uniwersalnych, będących kompromisem stojącym często w sprzeczności z zalecanymi metodami postępowania. Podczas planowania malarni muszą być dobrze przemyślane założenia odnośnie wielkości elementów przewidzianych do malowania. W tym wypadku w lepszej sytuacji są producenci wykonujący malowanie pod własne potrzeby. Planowanie malarni usługowej wymaga dobrego przygotowania i rozeznania potrzeb rynku. Wszystkie zespoły malarni powinny być dopasowane do wielkości pokrywanych elementów. Cena wykonywanej powłoki proszkowej może być konkurencyjna jedynie w przypadku racjonalnego dostosowania wielkości poszczególnych elementów procesu technologicznego malarni do planowanego profilu malowania.
Komentarze (0)