• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(72)/2011
    Strona 1 z 4

    Trendy w przemyśle lakiernictwa samochodowego


    Wytwarzając produkty w zgodzie z ekologią, zwiększając ich wydajność stosowania i polepszając jakość, przemysł samochodowy oraz jego kooperanci nie zapominają także o procesach lakierowania. Firmy z dziedziny przemysłowych pokryć powłokami dekoracyjno-ochronnymi zapewniają w tej materii wiele nowoczesnych rozwiązań. Spektrum unowocześnień dotyczy strefy przygotowania powierzchni, sprzętu aplikacyjnego, systemów powłok, jak również folii wstępnie lakierowanych używanych do pokrywania wszelakich komponentów.


    Innowacje pojawiają się zarówno przy produkcji samochodów kompaktowych, jak i tych luksusowych. Zjawisko unowocześniania dotyczy również farb, które zapewniają pojazdom odpowiedni wizerunek przekładający się bezpośrednio na liczbę sprzedanych modeli. Co więcej, ważna staje się odporność powłoki na destrukcyjne działanie czynników zewnętrznych zarówno tych mechanicznych, jak i chemicznych podczas całego czasu użytkowania. Wciąż nasilająca się konkurencja wymusza z kolei konieczność ciągłego polepszania wydajności oraz zapewniania niezawodności procesu lakierowania. Wśród odbiorców trwa ciągła ocena rozwiązań poszczególnych dostawców pod kątem radzenia sobie z wymogami wdrażania ulepszeń i nowości.

    1044jcw_001.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Efekt lakierowania powierzchni samochodu może być polepszony poprzez zastosowanie innowacyjnych farb bezbarwnych, których zaletami jest posiadanie w swym składzie zarówno substancji nieorganicznych (twardość), jak i organicznych (elastyczność). Fot. BASF


    Oszczędne rozwiązania w przygotowaniu powierzchni

    Aby zapewnić odpowiednią ochronę antykorozyjną nadwozi samochodowych oraz idealną przyczepność farby do podłoża najczęściej w procesie przygotowania powierzchni stosuje się konwencjonalne fosforanowanie cynkowe. System ten jednak wprowadza do obiegu dużą ilość metali ciężkich. Z tego też powodu coraz częściej jest on wypierany przez procesy z zakresu nanoceramiki. Trend ten jest podyktowany zaletami ekologicznymi, jak i ekonomicznymi nowego typu technologii przygotowania powierzchni, która może współpracować z różnymi typami metali. Nie zawierając w swym składzie metali ciężkich, nanoceramika pozwala zaoszczędzić środki finansowe i czas związany z oczyszczaniem zużytej wody, zagospodarowywaniem odpadów, oczyszczaniem linii i jej serwisem. Co więcej, etap lakierowania ciekłego czy też proszkowego może następować poprzez zanurzenie lub natrysk w temperaturze pokojowej, co również znacznie obniża koszty produkcji. W przypadku obróbki elementów z tworzyw sztucznych stosowanych najczęściej do wnętrz pojazdów coraz częstszym staje się wdrażanie technologii oczyszczania powierzchni przy użyciu tzw. suchego lodu. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić do 50 proc. kosztów inwestycyjnych, 20 proc. kosztów operacyjnych oraz umożliwia zredukować do 80 proc. powierzchni jaka byłaby zajęta przez urządzenia myjące w konwencjonalnych technologiach.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...