• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(81)/2013

    Aktualności i przegląd rynku

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.01.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 2 z 4




    Kabina proszkowa wyposażona jest w 12 automatycznych pistoletów.

    Tu z kolei pierwszym i niezwykle ważnym procesem jest przygotowanie powierzchni. Wcześniej stosowano fosforanowanie żelazowe. Jednak postanowiono przejść na bardziej ekologiczny, skuteczniejszy i wydajny proces, czyli technologię Oxsilan firmy Chemetall (patrz ramka 1). Nowy tunel obróbki powierzchni to taktowa myjka natryskowa. Pierwszym etapem przygotowania powierzchni jest odtłuszczanie. To niezwykle ważny proces w obróbce ocynkowanych ogniowo detali, który pozwala na usunięcie ewentualnej białej rdzy (patrz ramka 2). Kolejnym procesem jest dwukrotne płukanie, w tym raz w wodzie demineralizowanej. Warto dodać, iż płuczki połączone są kaskadowo w celu zmniejszenia zużycia wody i ścieków. Kolejny etap to zasadniczy proces obróbki powierzchni - technologia Oxsilan, która zapewnia wysokie odporności korozyjne, przy bardzo cienkich powłokach. Ponadto, jest bardziej ekologiczna, gdyż nie zawiera metali ciężkich, które wpływają na zatruwanie środowiska naturalnego. Dozowanie chemii odbywa się automatycznie. Na koniec detale są płukane wodą demi. Próbki regularnie poddawane są analizie przez wykwalifikowane osoby odpowiedzialne za kontrolę jakości i nadzór nad technologią. Doskonałe właściwości antykorozyjne potwierdzane są badaniami w komorze solnej średnio co pół roku.




    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Tunel przygotowania powierzchni (po lewej) oraz jeden z trzech pieców do polimeryzacji (po prawej).

    - Przygotowanie powierzchni jakie wdrożyliśmy w firmie METPOL idealnie pokazuje, iż zastosowanie technologii Oxsilan przynosi doskonałe rezultaty nie tylko w ogromnych malarniach z branży motoryzacyjnej czy sprzętu AGD, ale również w średniej wielkości lakierni, jakich wiele funkcjonuje na polskim rynku - dodaje Rafał Kretkiewcz, doradca techniczny z firmy Chemetall Polska. - Ważne jest dla nas indywidualne podejście do procesu produkcyjnego i zaproponowanie takiego rodzaju obróbki silanowej, który dopasowany jest do specyfiki wyrobów. W przypadku METPOL-u, ze względu na charakterystykę malowanych detali, istotny był nie tylko dobór właściwego Oxsilanu, ale również wstępnego odtłuszczania.










    Systemy ogrodzeniowe mogą być malowane na dowolny kolor z palety RAL.

    Technologia Oxsilan® w skrócie

    Opracowana przez niemiecką firmę Chemetall GmbH technologia

    Oxsilan® sprawdziła się jako nowy proces do przygotowania powierzchni. Jej podstawowym składnikiem są silany, które w roztworach wodnych w procesie hydrolizy oraz kondensacji tworzą polisiloksany. W czasie obróbki reaktywne grupy silanolowe mogą tworzyć wiązania chemiczne z metalem i farbą. Są one szczególnie trwałe po procesie polimeryzacji farby, prowadzonym w podwyższonej temperaturze. Powstające cienkie warstwy o grubości rzędu 100 nm są wystarczające, aby w kombinacji z różnymi powłokami lakierniczymi uzyskać tę samą ochronę antykorozyjną jak w przypadku prawie 10 razy grubszej warstwy fosforanowania cynkowego. Efektem jest zmniejszenie zużycia materiału, skrócenie czasu przygotowania powierzchni i zwiększenie wydajności. Jej wzrost wykazano w praktyce na poziomie 30-60 proc. W ofercie są procesy uniwersalne do różnych metali i rodzajów farb, jak też specjalnie dedykowane dla określonych metali (aluminium, ocynk ogniowy) i/lub technologii malowania (farby proszkowe/ciekłe, KTL).

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...