Fot. 4
systemy zawieszania, mocowania (zdjęcia 7, 8)
Fot. 6
Skoro mamy już odpowiedni stop aluminium do anodowania, zastosowaliśmy dodatkową obróbkę, zgodną z życzeniem klienta, dany detal jest już odpowiednio zawieszony, możemy przejść do całego procesu anodowania według ustalonej technologii (zdjęcia 8).
Pierwszym etapem omawianego przez mnie procesu jest odtłuszczanie, następnie trawienie E0 bądź E6 (zdjęcie 4, 17) wraz z płukaniem dwuo lub trójstopniowym oraz procesem rozjaśniania (dekapowania, odtleniania) (zdjęcie 21 - element przed rozjaśnianiem, 4 - element po rozjaśnianiu), co jest niezbędne przed zasadniczym procesem anodowania. W zależności od czynnika rozjaśniającego stosuje się płukanie lub nie po procesie rozjaśniania.
Zasadniczy proces anodowania = kontrolowany proces korozji aluminium (zdjęcie 8, 10):
Fot. 7
Fot. 8
Uszczelnianie = zamykanie porów:
Fot. 9
W trakcie omówionego przeze mnie procesu technologicznego niezbędne czynniki dla zachowanie najwyższej jakości to :
Fot. 10
Proces technologiczny, to nie tylko technologia czy urządzenia, lecz również swoisty rodzaj rzemiosła, do wykonywania którego niezbędny jest odpowiednio przygotowany, przeszkolony zasób ludzki.
Sumując, dla wykonawcy jakość powłoki anodowej jest jednoznaczna z jej odpowiednią grubością i właściwym stopniem uszczelnia. Natomiast dla klienta jest to estetyczny wygląd, zabezpieczający przed korozją.
Fot. 11
QUALANOD w Polsce
Szeroki wachlarz ofert na rynku polskim pozwala na dobór dostawców według indywidualnych kryteriów wykonawcy powłok anodowych, dla którego ujednolicenie wymagań wobec producentów, dające gwarancję, powtarzalność produkcji i zapewnienie wysokiej jakości jest celem najwyższym. Warto wspomnieć tutaj o takich dostawcach jak: o Alufinish o Befield o Chemoservice o Clariant o Henkel o Metachem o Loreznini.
Komentarze (0)