- Powierzchnia zewnętrzna powłoki nie powinna mieć rys i zadrapań świadczących o niedostatecznej twardości,
- Pokrycie powinno wykazywać właściwą przyczepność bez łuszczenia, pęcherzy, zmarszczeń i spękań,
- Kolor i połysk pokrycia powinien być zgodny z obowiązującymi wzorcami; dopuszcza się odchylenia od wzorca, po uzgodnieniu pomiędzy producentem i zamawiającym
2. Dopuszczalne wady pokrycia lakierowego w zależności od klasy staranności wykonania zestawiono w tabeli 3 [1].
Biorąc pod uwagę, że norma powstała prawie 35 lat temu i że wiele z opisanych w niej cech i właściwości mamy dokładniej opisanych w aktualnie obowiązujących normach, to wydaje mi się, że może być dobrą bazą do stworzenia własnej normy zakładowej precyzującej klasy jakości pokrycia malarskiego.
Jednym z rozwiązań dla konstrukcji stalowych jest zapis (patrz tabela nr 5) w "Zaleceniach do wykonywania i odbioru antykorozyjnych zabezpieczeń konstrukcji stalowych drogowych obiektów mostowych" [2].
Poza tabelą w opracowaniu zamieszczono wzorce fotograficzne dopuszczalnych i niedopuszczalnych wad powłok, których tu nie zamieściliśmy. Typowe wady powłok malarskich będą tematem artykułu, który przygotowuję do kolejnego numeru "Lakiernictwa Przemysłowego". Tworząc własną normę warto wziąć pod uwagę te cechy powłok, które są istotne z punktu widzenia jakości zabezpieczanego obiektu oraz realnych możliwości wykonawczych. Jest oczywiste, że postawienie wysokich wymagań jakościowych będzie się wiązało z kosztami.
Przy dużych konstrukcjach stalowych konieczność wykonania poprawek po montażowych jest w praktyce nie do uniknięcia. Warto uzgodnić na wstępie jaki ma być zakres tych poprawek. Poprawki na ograniczonym obszarze zawsze są widoczne, a szczególnie na kolorach metalicznych (fot. 2). Przy malowaniu takimi farbami trzeba brać pod uwagę konieczność przemalowania całych płaszczyzn lub całych elementów. Zawsze warto rozważyć możliwość zastosowania farby bez pigmentu metalicznego, bo naprawa będzie zdecydowanie łatwiejsza. W tabeli nr 6 zestawiłem zakres napraw powłok malarskich, który może być przydatny w uzgodnieniu klasy staranności wykonania.
Komentarze (0)