
Sama kabina do malowania została zaprojektowana i skonstruowana w sposób, który pozwala na zmniejszenie niedogodności typowych dla kabin do malowania proszkowego wykonanych z blachy: duży natrysk proszku i trudności w czyszczeniu, poza tym niedogodnością kabin wykonanych z materiałów izolujących są trudności w rozłożeniu energii elektrostatycznej obecnej w okolicy natrysku. - Szczególna struktura tej kabiny zmniejsza osiadanie proszku na ścianach i ulepsza aplikację na detale przy zmniejszonym natrysku proszku – podkreśla T. Piątyszek. - Przystosowując system pochłaniania i odzysku proszków w ciągłym cyklu, kabina pozwala zoptymalizować miejsce i czas pracy oraz minimalne straty materiału. Nadmiar natryskiwanego termoutwardzalnego proszku zostaje pochłonięty i doprowadzony do cyklonu, który przeprowadza go poprzez sito wibrujące. Linia lakierowania proszkowego emituje do środowiska śladowe ilości substancji. Nadmiar proszku do malowania jest odzyskiwany w kabinie i przeznaczony do powtórnego użycia. Detale po przejściu kabiny natrysku zostają wprowadzone do pieca do polimeryzacji, w którym krąży powietrze. Wymagana temperatura to 160°C do 220°C, zależnie od detali do lakierowania.
- LUG, to jeden z wielu klientów, którego zaufanie pozwoliło nam po raz kolejny wziąć na siebie pełną odpowiedzialność za kompleksowe wyposażenie oraz obsługę linii automatycznej – dodaje Artur Dembiczak z EcoLine.
Linia wykorzystywana jest na potrzeby własne firmy LUG. Dziennie malowanych jest od 1000 do 2000 m kw. detali. W lakierni stosuje się farby różnych producentów, m.in. AkzoNobel, Jotun, EcoPolifix, IGP. Najczęściej używane są kolory z palety RAL: 9003 biały mat, 7004 grafitowy, 9006 aluminium. Jako że linia jest w pełni automatyczna w malarni zatrudnionych jest dwóch lakierników.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z pracy lakierni EUROIMPIANTI. Dodatkowo, szybka i sprawna obsługa, jaką zapewnia EcoLine gwarantuje nam komfort i spokój pracy – podkreśla kierownik Tomasz Piątyszek.Grzegorz Petka
Fot. Julian Ciesielski