• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(72)/2011

    Aktualności i przegląd rynku

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.07.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Dzięki odpowiednim rozwiązaniom ograniczono emisję LZO o 80 proc.

    Odpowiednia kubatura hali malarskiej, kilkustopniowa filtracja oraz dodatkowo zastosowane maty żelowe – to sposób na maksymalne ograniczenie emisji LZO. Tak wygląda najnowsza inwestycja w firmie Krakservis, która jest dobrym przykładem na to jak można zaprojektować lakiernię, aby spełniała swoje funkcje a jednocześnie była przyjazna środowisku naturalnemu.

    Przedsiębiorstwo Współpracy Gospodarczej Krakservis Sp. z o.o. powstało w 1989 roku. Główny profil działalności firmy to produkcja i montaż konstrukcji stalowych. Zakład produkcyjny funkcjonuje w Olkuszu. Profil zakładu ukierunkowany jest na przenośniki stacjonarne i mobilne oraz elementy ciągów technologicznych.




    Nowa malarnia została zaprojektowana specjalnie na potrzeby zakładu. Jako że firma produkuje duże elementy, wiadomo było, iż kubatura hali musi być odpowiednia. - Zdawaliśmy sobie sprawę, że nie możemy zainstalować kabiny malarskiej, gdyż musiałaby być ona ogromna ze względu na gabaryty naszych detali – mówi Mirosław Dubiel z firmy Krakservis. - Dlatego też wybudowaliśmy nową halę, przedzieloną na dwie części: malarnię i magazyn gotowych części. Wybór projektanta i dostawcy urządzeń nie był trudny. Zaprosiliśmy do współpracy firmę Ekomal, gdyż dwa lata wcześniej to ona wybudowała lakiernię dla sąsiedniego zakładu. Przyglądaliśmy się więc pracy tamtej malarni, wiedzieliśmy zatem, że wszystko w niej dobrze funkcjonuje. Technolodzy z Ekomalu zaproponowali nam dodatkowe rozwiązania i dziś mogę powiedzieć, że był to trafny wybór.




    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Zanim detale trafią do malarni, są śrutowane.

    Jako że w zakładzie używa się głównie farb rozpuszczalnikowych, ważnym aspektem inwestycji było takie jej zaprojektowanie, aby ograniczyć emisję lotnych związków organicznych. Założeniem inwestora była redukcja LZO o ponad 80 proc. I to się udało. Malarnia to wprawdzie jedna wielka hala o wymiarach

    (16 m szer., 19 m dług., 14 m wys.), ale została podzielona na trzy specjalne strefy z zainstalowaną instalacją nawiewno-wyciągową oraz filtrami. W podłodze zamontowano sześć kanałów, które przechodzą przez całą szerokość hali. Zamontowane są w nich filtry. W lakierni zastosowano kilkustopniową filtrację: filtry, które wyłapują cząstki stałe; maty paint stop przeznaczone specjalnie do „wyłapywania” mgły lakierniczej; filtry workowe. Dodatkowo, zainstalowane są filtry na wlocie powietrza, tak by do hali nie dostawały się pyły, które mogą osiadać na lakierze. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe zastosowanie mat z aktywnego żelu, które w głównej mierze redukują osmogeny (substancje uciążliwe zapachowo). Maty te emitują molekuły, które powodują reakcje chemiczne rozkładu osmogenów. Przez zachodzące reakcje chemiczne dodatkowo następuje redukcja LZO. Przy w miarę niskich i stabilnych emisjach można uzyskać stopień redukcji nawet do 80 proc.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...