• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(35)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.05.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 3 z 4

    Jeżeli proces technologiczny wymaga przyjęcia mniejszych prędkości przepływu powietrza, to personel powinien używać specjalnych aparatów chroniących układ oddechowy.

    Strefy zagrożenia wybuchem Zagrożenia


    W pierwszym etapie napylania strumień farby proszkowej, przepływając na odcinku od zbiornika do wylotu pistoletu do napylania, uzyskuje stan naelektryzowania. W elektrostatycznym pistolecie do napylania elektryzacja cząstek farby proszkowej odbywa się na skutek chwilowego przepływu w sąsiedztwie źródła pola elektrycznego. W tarciowym (tryboelektrostatycznym) pistolecie do napylania elektryzacja wywoływana jest na skutek wielokrotnego kontaktu mechanicznego cząstek farby proszkowej ze ściankami rury.

    Naładowany strumień cząstek farby proszkowej na wylocie z pistoletu porusza się w kierunku powierzchni przedmiotu obrabianego i tworzy przestrzeń roboczą. Strumień naładowanych cząstek farby proszkowej w przestrzeni roboczej może tworzyć pyłową atmosferę wybuchową. Pojedyncze cząstki naelektryzowanej farby proszkowej docierają do przedmiotu obrabianego i osiadają na jego powierzchni. Niezwiązane cząstki farby proszkowej tworzą przestrzeń napylania i osiadają m. in. na ścianach kabiny lub są odprowadzane do układu filtracyjno-wentylacyjnego poprzez wentylację mechaniczną.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    W celu zapewnienia bezpieczeństwa przeciwwybuchowego w trakcie napylania kabina powinna być wyposażona w układ sterowania, korygujący wzajemne działanie zestawu do napylania i wentylacji mechanicznej. Układ sterowania powinien minimalizować zagrożenia, jakie mogą zaistnieć w trakcie napylania poprzez:

  • zapewnienie funkcjonowania zestawu do napylania tylko przy czynnej wentylacji mechanicznej. Uruchomienie napylania powinno odbywać poprzez włączenie "kluczem" układu sterowania, a wyłączanie - bez użycia klucza. Pistolet do napylania może być włączony ze pewną zwłoką czasową po włączeniu wentylacji mechanicznej. Przy zaniku wentylacji mechanicznej przez przypadkowe lub awaryjne wyłączenie zasilania bezzwłocznie, musi nastąpić natychmiastowe zatrzymanie działania zestawu do napylania, a ponowne jego uruchomienie może nastąpić tylko po uprzednim włączeniu wentylacji ze zwłoką czasową, zapewniającą wstępne przewietrzanie wnętrza kabiny;

  • zabezpieczenie personelu przed bezpośrednim kontaktem z układem sterowania w czasie normalnej eksploatacji (np. zachowanie odstępów izolacyjnych pomiędzy częściami pod napięciem zestawu do napylania a dowolnym elementem przewodzącym). Części pod napięciem nie mogą zagrażać personelowi poprzez umieszczanie ich na zewnątrz przestrzeni napylania (np. izolacja kabla wysokonapięciowego powinna mieć potwierdzoną wytrzymałość dielektryczną);

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...