Jeżeli proces technologiczny wymaga przyjęcia mniejszych prędkości przepływu powietrza, to personel powinien używać specjalnych aparatów chroniących układ oddechowy.
Strefy zagrożenia wybuchem Zagrożenia
W pierwszym etapie napylania strumień farby proszkowej, przepływając na odcinku od zbiornika do wylotu pistoletu do napylania, uzyskuje stan naelektryzowania. W elektrostatycznym pistolecie do napylania elektryzacja cząstek farby proszkowej odbywa się na skutek chwilowego przepływu w sąsiedztwie źródła pola elektrycznego. W tarciowym (tryboelektrostatycznym) pistolecie do napylania elektryzacja wywoływana jest na skutek wielokrotnego kontaktu mechanicznego cząstek farby proszkowej ze ściankami rury.
Naładowany strumień cząstek farby proszkowej na wylocie z pistoletu porusza się w kierunku powierzchni przedmiotu obrabianego i tworzy przestrzeń roboczą. Strumień naładowanych cząstek farby proszkowej w przestrzeni roboczej może tworzyć pyłową atmosferę wybuchową. Pojedyncze cząstki naelektryzowanej farby proszkowej docierają do przedmiotu obrabianego i osiadają na jego powierzchni. Niezwiązane cząstki farby proszkowej tworzą przestrzeń napylania i osiadają m. in. na ścianach kabiny lub są odprowadzane do układu filtracyjno-wentylacyjnego poprzez wentylację mechaniczną.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa przeciwwybuchowego w trakcie napylania kabina powinna być wyposażona w układ sterowania, korygujący wzajemne działanie zestawu do napylania i wentylacji mechanicznej. Układ sterowania powinien minimalizować zagrożenia, jakie mogą zaistnieć w trakcie napylania poprzez:
Komentarze (0)