• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(36)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.07.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 3 z 8

    Zapewnienie wymaganych środków ochronnych osiąga się głównie poprzez użytkowanie urządzeń w linii lakierniczej zgodnie przeznaczeniem. W trakcie napylania w pyłowej atmosferze wybuchowej nie powinny występować wymienione poniżej źródła zapłonu poprzez zalecane środki ochrony:

    1. Urządzenia elektryczne


    Urządzenia elektryczne powinny być lokalizowane w takich miejscach i w taki sposób, aby wydzielające się w czasie ich eksploatacji ciepło mogło być swobodnie odprowadzane do otaczającej przestrzeni. Iskry elektryczne mogą być wytwarzane na skutek: o załączania i wyłączania o poluzowania połączeń o prądów błądzących.

    Środki ochrony


    Urządzenia elektryczne w atmosferach wybuchowych są przedmiotem wymagań Dyrektyw 94/9/WE, 98/37/WE i norm (min. EN 50050, EN 50053-2, 50177)

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Wszystkie kategorii: Urządzenia elektryczne instalowane i użytkowane w strefach zagrożenia wybuchem powinny być zgodne z powyżej wymienionymi europejskimi normami. W trakcie napylania zachodzi konieczność ciągłego usuwania warstw farby proszkowej z powierzchni urządzenia. Wymaga to takiego montowania urządzeń, aby osiadanie farby proszkowej było utrudnione, a jej usuwanie nie wymagało skomplikowanych zabiegów. Dostęp do zainstalowanych urządzeń elektrycznych powinien jednak umożliwiać łatwą kontrolę, konserwację oraz naprawę. Jednocześnie w przestrzeniach zagrożonych wystąpieniem pyłowej atmosfery wybuchowej, sposób układania przewodów powinien umożliwiać łatwe usuwanie nagromadzonej farby proszkowej. Przewody należy układać z zachowaniem należytych odstępów od ścian oraz wzajemnie między sobą.

    2. Elektryczność statyczna (wyroby niemetalowe)


    W określonych warunkach iskrowe wyładowania elektryczności statycznej mogą powodować zapłon. Wyładowanie z naładowanych izolowanych części przewodzących łatwo może prowadzić do wytworzenia iskier zapalających. W przypadku naładowanych elementów wykonanych z materiałów nieprzewodzących - dotyczy to głównie tworzyw sztucznych, ale również pewnych innych materiałów - możliwe jest wystąpienie wyładowań snopiastych. W specjalnych przypadkach, podczas szybkich procesów rozdziału (np. taśmy przesuwające się na wałkach) lub w wyniku kombinacji materiałów przewodzących i nieprzewodzących, możliwe są również rozprzestrzeniające się wyładowania snopiaste. Mogą również występować wyładowania koronowe od materiałów składowanych luzem oraz wyładowania z obłoków pyłu.

    Wyładowania iskrowe, rozprzestrzeniające się snopiaste, koronowe i z obłoku pyłu mogą zapalać wszystkie rodzaje atmosfer wybuchowych, w zależności od ich energii wyładowania.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...