Zapewnienie wymaganych środków ochronnych osiąga się głównie poprzez użytkowanie urządzeń w linii lakierniczej zgodnie przeznaczeniem. W trakcie napylania w pyłowej atmosferze wybuchowej nie powinny występować wymienione poniżej źródła zapłonu poprzez zalecane środki ochrony:
1. Urządzenia elektryczne
Urządzenia elektryczne powinny być lokalizowane w takich miejscach i w taki sposób, aby wydzielające się w czasie ich eksploatacji ciepło mogło być swobodnie odprowadzane do otaczającej przestrzeni. Iskry elektryczne mogą być wytwarzane na skutek: o załączania i wyłączania o poluzowania połączeń o prądów błądzących.
Środki ochrony
Urządzenia elektryczne w atmosferach wybuchowych są przedmiotem wymagań Dyrektyw 94/9/WE, 98/37/WE i norm (min. EN 50050, EN 50053-2, 50177)
2. Elektryczność statyczna (wyroby niemetalowe)
W określonych warunkach iskrowe wyładowania elektryczności statycznej mogą powodować zapłon. Wyładowanie z naładowanych izolowanych części przewodzących łatwo może prowadzić do wytworzenia iskier zapalających. W przypadku naładowanych elementów wykonanych z materiałów nieprzewodzących - dotyczy to głównie tworzyw sztucznych, ale również pewnych innych materiałów - możliwe jest wystąpienie wyładowań snopiastych. W specjalnych przypadkach, podczas szybkich procesów rozdziału (np. taśmy przesuwające się na wałkach) lub w wyniku kombinacji materiałów przewodzących i nieprzewodzących, możliwe są również rozprzestrzeniające się wyładowania snopiaste. Mogą również występować wyładowania koronowe od materiałów składowanych luzem oraz wyładowania z obłoków pyłu.
Komentarze (0)