• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(36)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.07.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 6 z 8

    Uwaga: Ochrona metali lekkich przed mechanicznym kontaktem z rdzą przez stosowanie powłok o właściwościach nieprzewodzących (ochrona przed elektrycznością statyczną).

    5. Gorące powierzchnie (otwarty płomień)


    Zdolność ogrzanej powierzchni do spowodowania zapłonu zależy od rodzaju i stężenia farby proszkowej w mieszaninie z powietrzem. Zapłon może wystąpić, jeżeli dojdzie do kontaktu pyłowej atmosfery wybuchowej z ogrzaną powierzchnią. Zdolność ta rośnie ze wzrostem temperatury i powierzchni. Temperatura powodująca zapłon zależy od rozmiaru i kształtu ogrzanego elementu gradientu stężenia w pobliżu powierzchni i w pewnym stopniu, również od rodzaju materiału ogrzanej powierzchni. Jeżeli w trakcie napylania pyłowa atmosfera wybuchowa przepływa nad ogrzanymi powierzchniami, to do zapłonu konieczna jest wyższa temperatura powierzchni z powodu krótkiego czasu kontaktu.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Warstwa farby proszkowej zapalona w kontakcie z gorącą powierzchnią może stanowić źródło zapłonu.

    Źródłem niebezpiecznych temperatur mogą być procesy mechaniczne w miejscach uszczelnień na skutek nie wystarczającego smarowania. Wzrost temperatury w wyniku reakcji chemicznych (np. kontakt farby proszkowej ze smarami).

    Środki ochrony


    Kategoria 2: Temperatura wszystkich powierzchni, które mogą mieć kontakt z obłokami farby proszkowej, nie powinna przekroczyć 2/3 minimalnej temperatury samozapłonu obłoku pyłu (°C), nawet w przypadku rzadko występujących stanów awaryjnych. Stosuje się margines bezpieczeństwa 75K pomiędzy minimalną temperaturą samozapłonu warstwy pyłu i temperaturą powierzchni urządzeń. Wartość ta powinna być ustalona dla sytuacji, w których grubość warstwy farby proszkowej jest równa 5 mmlub mniejsza i pozwala na zmiany minimalnej temperatury samozapłonu (efekt izolacyjny 5 mmwarstwy farby proszkowej mogący powodować wyższe temperatury powierzchni). Większe marginesy bezpieczeństwa są wymagane, gdy grubość warstwy jest większa niż 5 mm(ze wzrostem grubości warstwy farby proszkowej zmniejsza się temperatura samozapłonu i pojawia się większy efekt izolacyjny powodujący wyższe temperatury powierzchni urządzeń).

    Kategoria 3: Temperatura wszystkich powierzchni, które mogą mieć kontakt z obłokiem farby proszkowej nie powinna (podczas normalnego działania) przekroczyć 2/3 minimalnej temperatury samozapłonu. Temperatura powierzchni, na których pył może się gromadzić, powinna być niższa o margines bezpieczeństwa od minimalnej temperatury samozapłonu warstwy farby proszkowej.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...