• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(36)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.07.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 7 z 8

    6. Płomienie i gorące gazy (z włączeniem gorących cząstek)


    Płomienie, nawet bardzo małe, są jednym z najbardziej efektywnych źródeł zapłonu. Płomienie towarzyszą reakcjom spalania w temperaturach powyżej 1.000°C. Gorące gazy są produktem reakcji w przypadku płomieni dymiących i/lub kopcących tworzą się również jarzące się cząstki stałe. Płomienie oraz gorące produkty niepełnej reakcji spalania mogą zapalić pyłową atmosferę wybuchową. Jeżeli pyłowa atmosfera wybuchowa jest na zewnątrz urządzenia albo w sąsiednich częściach instalacji i jeżeli zapłon następuje w jednym z tych miejsc, to płomień może rozprzestrzeniać się w inne miejsca np. przez otwory w kabinie.

    Środki ochrony


    Wszystkie kategorie: Niedozwolone jest stosowanie otwartego ognia z wyjątkiem poniższych sytuacji:

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Kategoria 1: Eliminowanie otwartego ognia, niedopuszczalne jest stosowanie gazowych produktów spalania chyba że, stosowane są specjalne środki zapobiegawcze, np. ograniczanie temperatury lub eliminowanie cząstek zapalających.

    Kategoria 2 i 3: Urządzenia z płomieniami mogą być dopuszczone w przypadku, gdy płomienie są bezpiecznie zamknięte (ograniczone) i na zewnętrznych powierzchniach części instalacji temperatura nie przekracza wartości bezpiecznych. Urządzenia z ograniczonymi płomieniami (np. specjalne systemy grzewcze) powinny mieć konstrukcję wystarczająco odporną na działanie płomieni i uniemożliwiającą przedostanie się płomieni do strefy.

    Bronisław Marek WIECHUŁA


    Główny Instytut Górnictwa Katowice


    Kopalnia Doświadczalna "Barbara" Mikołów

    Akty prawne

    PRZEPISY EUROPEJSKIE

    Dyrektywa 1999/92/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 1999 w sprawie minimalnych wymagań mających na celu poprawę stanu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników potencjalnie narażonych na ryzyko spowodowane atmosferami wybuchowymi

    PRZEPISY KRAJOWE

    Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 maja 2003 w sprawie wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa (Dz. U. nr 107 poz. 1004)

    Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 2003 w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków innych obiektów i terenów (Dz. U. nr 121 poz. 1138)

    Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 stycznia 2004 w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu natryskowym natryskiwaniu cieplnym (Dz. U. nr 16 poz. 156).

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...