Kontynuując cykl artykułów o katoforezie na gościnnych łamach "Lakiernictwa Przemysłowego" wypada opisać następny udany obiekt w postaci urządzenia do malowania katoforetycznego średniej wielkości, wkomponowanego w linię malowania proszkowego o ciągłym ruchu przenośnika.
Urządzenie było projektowane sukcesywnie na przełomie roku 2004/2005 i jednocześnie równolegle wykonywane na bieżąco, we własnym zakresie przez Polmo. Jednocześnie kompletowane były zespoły, zakupywane przez głównego projektanta malarni, firmę "Marius" z Bydgoszczy i Polmo z Brodnicy.
Fot. 1. Ultrafiltr
Inwestycja została zrealizowana w ciągu 7 miesięcy, począwszy od pierwszych uzgodnień tematu do uruchomienia. Uruchomienie nastąpiło w maju 2005.
Urządzenie przeznaczone jest do malowania części samochodowych o bardzo zróżnicowanym asortymencie, jak np. długie, 3-metrowe części wytłaczane z blachy, zwarte grubościenne, spawane korpusy, o trudno dostępnych przestrzeniach wewnętrznych, obudowy i inne zespoły samochodowe, odkuwane i spawane oraz cylindryczne butle o różnych rozmiarach . Max. wymiar pakietu - zawieszki: długość 3 m; szerokość 0,5 m; wysokość 1,2 m.
Fot. 2. Zespół pomp farby
W urządzeniu zastosowano optymalne rozwiązania techniczne, tak w katoforezie jak i w transporcie przedmiotów, w tym butli o dużej wyporności, pozwalające na malowanie szerokiego asortymentu przedmiotów i stosowania farby od dowolnego dostawcy, jak np: Polifarb, PPG-Automotiv, BASF, HERBERTS-DUPONT i inne. Aktualnie do malowania tych wyrobów motoryzacyjnych zastosowana została farba czarna podkładowa z półpołyskiem produkcji PPG-Industrial.
Przy optymalnych parametrach prądowych uzyskuje się pożądane grubości powłoki, ponad 35 mikrometrów. Część wyrobów pomalowanych katoforetycznie jest pokrywana w tej samej linii farbą proszkową, czarną lub srebrzystą. Urządzenie przewidziane jest optymalnie na wydajność malowania ok. 160-180 m2/h. Posiada pewne rezerwy wydajności malowania, aż do granicy minimalnego czasu zanurzenia, przy zwiększonej prędkości ruchu przenośnika, a tym samym do granicy uzyskanej przy tych warunkach grubości powłoki, zapewniona jest rezerwa parametrów elektroosadzania.
Fot. 3. MAlowane najdłuższe przedmioty
Do zainstalowania urządzenia w malarni wydzielone zostało stosunkowo ograniczone miejsce w sąsiedztwie istniejącej kabiny napylania proszkiem, co zmuszało do maksymalnie możliwego "ściśnięcia" obiegów technologicznych katoforezy, by oddalić je od ww. kabiny, a tym samym być w zgodzie z przepisami i zminimalizować zapylenie instalacji katoforezy lotnymi cząstkami proszku.
Komentarze (0)