Ponadto zastosowano po raz kolejny, jak w dotychczasowych urządzeniach katoforetycznych, takie rozwiązania, że nie ma zespołów rezerwowych - nie pracujących. Pompy farby mogą się zastępować w razie awarii oraz zdublowany jest system przemywania uszczelnień pomp, zastępujących się automatycznie, automatycznie zabezpieczony jest ultrafiltr przed uderzeniem strumienia farby oraz zastosowano prosty system (bez automatyki) do praktycznej wymiany części zakwaszonego anolitu, by uzyskać jego pierwotne parametry.
W katoforezie oprócz ultrafiltra i membran jonowymiennych zastosowano wszystkie pozostałe zespoły produkowane w Polsce i stosowane już w kilku poprzednich urządzeniach katoforetycznych, kasety elektrodializy i dysze mieszające, wykonał autor katoforezy.
Fot. 4. (od lewej): Aufor Kataforezy, kierownik laboratorium i mistrzmalarni
Fot. 5. Kierownik malarni w Polmo w Brodnicy zawiesza przedmioty
Wykonywana dokumentacja, była natychmiast realizowana w Polmo w postaci konstrukcji metalowych lub obiegów technologicznych. Jednocześnie sukcesywnie omawiane było z wykonawcami, działanie zaprojektowanych zespołów i obiegów, tak że po zakończeniu montażu zbyteczne było oddzielne szkolenie obsługi, a sprowadziło się ono do zajęć praktycznych przy wspólnym uruchamianiu katoforezy.
Taki system współpracy z zakładem ("budującym dla siebie") zdał już kilkakrotnie egzamin. W przypadku tej budowy panowała wyjątkowo sympatyczna i twórcza atmosfera współpracy autora katoforezy z głównym projektantem malarni, czyli Przedsiębiorstwem Ekologicznych Technologii "MARIUS" oraz z kierownictwem i wszystkimi służbami technicznymi Polmo SA w Brodnicy (tak laboratorium jak i kierownictwem budowy i montażu).
Fot. 6. Kierownik montazy kataforezy
Ten wspólny wysiłek dał rezultat w postaci estetycznie zbudowanego urządzenia, co widać m. in. na załączonych zdjęciach.
W trakcie uruchamiania, zachodzi często konieczność wniesienia jakichś uzupełnień, i tak w tym przypadku, przewiduje się zmianę kilku manometrów na manometry nowszej generacji. Urządzenie powinno pracować bez konieczności wymian zespołów (np. membrany ultrafiltracyjne lub jonowymienne) przez 5-6 lat, z wyjątkiem ewentualnych wymian uszczelnień niektórych pomp w ciągu 1-2 lat. Przemywanie obiegów farby i wanny oraz ultrafiltra wskazane po ok. 1 roku eksploatacji. Dobra znajomość obsługi i bieżącej konserwacji, pozwoli na bezproblemowa eksploatację.
Przedsiębiorstwo Ekologicznych Technologii "MARIUS"
pet.marius@neostrada.pl
zsm@polmo.pl
inż. Jerzy Smaczyński
autor
smacz@kki.net.pl
Komentarze (0)