• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(50)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.11.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 2

    Czy dostępne są tolerancje bądź wartości graniczne?

    W związku z tym stale pojawiają się pytania o „dopuszczalną wielkość odchyłek”. Najczęściej w tle jakiejś reklamacji albo skargi, lecz wtedy jest już niestety za późno. Osoby, których to dotyka są z reguły rozczarowane przedstawionym uzasadnieniem, że system RAL nie podaje żadnych wartości granicznych i tolerancji koloru i że podlegają one wyłącznie specyficznym dla różnych branż wymaganiom.

    487115.jpg

    Aby zapobiegać znacznym różnicom barwy, wszyscy uczestnicy procesu muszą mieć pełny dostęp do wszystkich informacji. Źródło FEM

    Dla standardowych, jednobarwnych lakierów proszkowych niemieckie organizacje ds. jakości odsyłają do przestrzegania wytycznych: vdl-R1 10 „dopuszczalne tolerancje barwy dla jednobarwnych lakierów proszkowych stosowanych w architekturze”. Taka sytuacja, jak pokazuje powyższy przykład, skazuje na subiektywną ocenę odchyłek barwy i jest niestety dla zainteresowanych stron niezadowalająca. Powinna być przynajmniej możliwość, orientowania się w tego typu spornych sprawach, według stałych wytycznych np. za pomocą metod nowoczesnego pomiaru barwy. Podobne wytyczne stworzono już w dziedzinie renowacyjnego lakierowania samochodów. Są one określone normą DIN 6175.

    Wniosek: Przy korzystaniu z lakierów proszkowych z efektem metalicznym, zarówno wytwórca wyrob, jak i firma wykonująca lakierowanie powinny zachować szczególną ostrożność. Przed rozpoczęciem prac należy sprawdzić, czy linia do lakierowania daje wymalowanie zgodne z wzorcem referencyjnym producenta lakieru proszkowego. Inaczej w żadnym wypadku nie można gwarantować uzyskania właściwej barwy i efektu metalicznego. Dodatkowo należy wykonać wzorce graniczne przy różnych, dopuszczalnych grubościach powłoki. Szczególnie ważny jest w związku z tym przepływ informacji pomiędzy zleceniodawcą, inwestorem, wytwórcą wyrobu, producentem lakieru i lakiernikiem, aby dzięki temu stworzyć warunki do uzyskania powłoki bez zarzutu.

    Stefan Funk

    487114.jpg

    Stefan Funk pracuje od 12 lat w kontroli systemów lakierowania, jak i ochrony przeciwkorozyjnej i lakierowania powierzchni metali lekkich w Instytucie Badawczym. Schwäbisch-Gmünd (FEM): „Praktyka pokazuje, że każdy producent lakierów stosuje swoje własne, „firmowe” receptury lakieru i dlatego nie da się całkowicie wyeliminować odchyłek barwy.”

    Instytut Badawczy dla Metali Szlachetnych i Chemii Metalicznej

    Schwäbisch Gmünd, Stefan Funk, Te.+49 7171 1006-36,

    s.funk@fem-online.de, www.fem-online.de

    Artykuł znajdą Państwo na stronie www.besserlackieren.de/archiv

    Tłumaczenie z „Besser Lackieren”

    Ania Kalińska, Czesław Bedyk

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...