• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(28)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.03.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 2 z 5

  • Proporcjonalne podawanie farby proszkowej - jest związane z koniecznością kontroli ilości powietrza podawanego z farbą proszkową do napylania. Zbyt duży wydatek powietrza płynącego do kabiny natryskowej zmniejsza efektywność malowania i wymaga wzrostu wydajności zainstalowanych urządzeń wentylacyjnych. Ustawienie minimalnej - koniecznej do prawidłowego przebiegu procesu - ilości powietrza podawanego z farbą i dokładne dozowanie farby stwarzają dodatkową możliwość lepszej kontroli procesu malowania.

  • Pomiar grubości napylonej farby - pozwala na kontrolę grubości powłoki przed jej utwardzeniem. Pomiar jest dokonywany laserowo. Jako dodatkowy stopień kontroli procesu malowania umożliwia eliminowanie braków wymagających standardowo zdejmowania chemicznego gotowej powłoki.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Zmiana koloru farby


    Przez wiele lat zmiana koloru napylanej farby stanowiła tzw. "wąskie gardło"" procesu malowania proszkowego. W obecnych, technicznie zaawansowanych rozwiązaniach umożliwiono skrócenie czas zmiany koloru do ok. 10 minut, co pozwala praktycznie na zmiany napylanych kolorów nawet do 20 w ciągu jednego dnia pracy, bez rezygnacji z odzysku proszku. Przełomowym rozwiązaniem w konstrukcji kabin proszkowych, umożliwiającym drastyczne uproszczenie obsługi zmiany koloru, było wykonanie kabiny z tworzyw sztucznych. W takiej konstrukcji wszystkie elementy mające kontakt z farbą proszkową są uformowane z tworzywa, na którym proszek nie osiada, wręcz się osypuje. Dodatkowo materiał użyty do wykonania kabiny daje się łatwo kształtować, ściany kabiny mają zaokrąglone kształty. Łatwo jest zastosować automatyzację procesu usuwania proszku znajdującego się w kabinie do systemu odzyskowego (ruchoma podłoga, zgarniaki, szczotki). Do szybkiej zamiany koloru są dostosowane również nowoczesne multicyklony i systemy zasilania farbami proszkowymi.

    Coil coating


    Jak dotąd nazwa kojarzona przez wszystkich z malowaniem ciekłym blach z bardzo dużą wydajnością. W przypadku technologii malowania proszkowego metoda coil coating stała się możliwa do zastosowania wraz z opracowaniem farb o bardzo krótkim czasie utwardzania (rzędu 20-30 sekund). Metoda polega na napylaniu i utwardzaniu powłoki na blasze przewijanej z jednego walca na drugi. Obecnie działające urządzenia są w stanie wykonywać powłoki po jednej lub obu stronach blachy z prędkościami ok. 60 m/min. Proszkowe coil coating ma jedną znaczną przewagą nad ciekłym. Na blachach pokrywanych proszkowo mogą być wykonywane powłoki strukturalne i o specjalnych efektach, co dla technologii malowania farbami ciekłymi jest nieosiągalne.

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...