• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(44)/2006

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.11.2006, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 2 z 2

    Podczas mielenia (gotowa już w zasadzie) farba proszkowa zostaje tak zmielona, aby była w formie gotowej do malowania (napylania) pistoletami tribo bądź korona. Najogólniej rzecz ujmując, farba proszkowa powinna być zmielona w granicach 10 do 100 mm. Bardzo ważne są badania farb proszkowych polegające na sprawdzaniu rozkładu cząsteczkowego farb proszkowych. Rozkład cząsteczkowy ma bowiem bardzo duży wpływ na własności aplikacyjne farb proszkowych oraz wydajność farb podczas malowania.

    Źle zmielona farba proszkowa, tzn. niemieszcząca się w odpowiednich granicach, może nawet być przyczyną wad powłoki. Farby proszkowe, tak jak wszystkie farby, podlegają konkretnym badaniom powłoki, takim jak: sprawdzenie koloru, połysku/struktury, własności mechanicznych, odporności na zarysowania, uderzenie oraz elastyczności.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    W przypadku farb proszkowych dochodzą jeszcze badania samego proszku, dlatego chciałbym tu o nich wspomnieć. O jednym już wspomnieliśmy, jest nim badanie rozkładu cząsteczkowego. Drugim parametrem jest fluidyzacja. To parametr określający tzw. suche płynięcie. Innymi słowy, farba właściwej fluidyzacji będzie bez problemów transportowana od zbiorników fluidyzacyjnych do pistoletów. Wyniki podajemy w liczbach bezwzględnych i oznaczamy literką R. Jeżeli fluidyzacja jest powyżej 120, oznacza to bardzo dobrą fluidyzację, natomiast poniżej 80 – bardzo złą.

    Paweł Bielawa

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...