• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(34)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Kolorymetria

    ponad rok temu  01.03.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 3 z 4

  • Światło znormalizowane typu D65, D55, D50


    Jest to źródło światła o charakterystyce światła dziennego, o lekkim zabarwieniu niebieskim. Szczególnie światło typu D65 nadaje się do dokonywania oceny koloru.


    Widmo emisyjne D65 jest widmem ciągłym, tzn. nie ma ono żadnych „dziur” w swojej charakterystyce.

  • Światło znormalizowane typu A


    Jest to źródło światła odpowiadające oświetleniu sztucznemu – żarowemu

  • Światło znormalizowane typu C


    Jest to źródło światła sztucznego odpowiadającego charakterystyce światła naturalnego – dziennego

    Inne rodzaje światła jak TL84, F11 nabierają coraz większego znaczenia. Posiadają widma emisyjne nieciągle

    ZJAWISKO METAMERII

    Każdy, kto lakieruje farbami wielu rodzajów miał już zapewne do czynienia z tym zjawiskiem. Aby wyjaśnić ja należycie posłużymy się przykładem z branży drukarskiej.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Pewna drukarnia przyjmuje zlecenie na wykonanie plakatów mających wisieć w supermarketach obok plakatów wykonanych techniką offsetową i postanawia wykonać je w technice sitodruku. Jako wzór otrzymuje ona jeden z plakatów wykonanych w technice ofertowej. Drukarze oceniają, więc w komorze świetlnej barwy plakatu i mierzą kolory za pomocą kolorymetru, po to, aby móc odtworzyć je na plakacie docelowym. Udaje się to i drukowana jest seria produkcyjna, którą porównuje się ze wzorcem w kabinie świetlnej przy świetle dziennym D65. Cała produkcja zostaje wysłana do odbiorcy, plakaty zostają rozwieszone i okazuje się, że kolory nie zgadzają się ze wzorem powieszonym obok. W drukarni sprawdza się najpierw poprawność uzyskanych kolorów w komorze świetlnej – wynik jest pozytywny, a potem sprawdza się plakaty w miejscu powieszenia ich na ścianach – tu kolory wyraźnie różnią się od wzorca. Co jest przyczyną tego stanu rzeczy? METAMERIA – a więc zjawisko polegające na tym, że podobnie wyglądające kolory w świetle X oglądane pod różnymi źródłami światła Y mogą się wyraźnie różnić od siebie. Powodem takiego zachowania jest różna charakterystyka odbicia spektralnego pigmentów zwartych w tych farbach.

    Aby wykluczyć zjawisko metamerii przynajmniej częściowo zaleca się ocenę farb i lakierów w komorze świetlnej. Urządzenia te umożliwiają ocenę obiektów pomalowanych w różnych źródłach światła. Należy jednak przyjąć, że zjawiska metamerii nie da się całkowicie wykluczyć.

    INDYWIDUALNA WRAŻLIWOŚĆ BARWOWA

    Jak opisano wyżej na sposób postrzegania barw ma nie tylko źródło światła, ale i charakterystyka spektralna obiektu. Dodatkową trudność w ocenie kolorów ma indywidualna wrażliwość barwowa, różna u każdego z nas. I tak można wyróżnić następujące grupy indywidualnej, odmiennej wrażliwości na barwy:

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...