Osie pojazdów ciężarowych, podłużnice, ramy nośne i inne elementy metalowe lakierowane za pomocą tej linii mają długość do 3 metrów i ważą do 500 kg. Pomimo zróżnicowanej geometrii elementów lakierowanych, linia KTL o kompaktowej budowie w pełni sprostała wymaganiom dostawcy podzespołów samochodowych, jednej z niemieckich firm. Zespół urządzeń jest połączony w całość za pomocą systemu transportowego typu Power&Free, który w 3-minutowym takcie kieruje elementy do lakierowania zanurzeniowego.
EISENMANN stanął przed zadaniem zaprojektowania linii do przygotowania powierzchni oraz polakierowania metodą KTL (kataforeza) podwozi i elementów konstrukcyjnych do ciężarówek i samochodów osobowych. Były to m. in. kompletne ramy samochodowe dla wiodących marek producentów pojazdów dostawczych, jak UNIMOG firmy Mercedes-Benz, a ponadto poprzeczne i wzdłużne elementy konstrukcji nośnych oraz półosie, także dla innych dostawców podzespołów dla przemysłu samochodowego.
Ten klient firmy EISENMANN lakieruje również podzespoły dla innych samochodów osobowych, m. in. Smart Roadster, Smart City, Coupe, Porsche Cayenne oraz VW Tuareg. Oprócz profilowania, spawania i montażu zajmuje się on przygotowaniem powierzchni produkowanych przez siebie wyrobów. Właśnie sposób przygotowania powierzchni do lakierowania stanowi o nowoczesności zakładu. Życzeniem zakładu było pozyskanie linii KTL, która zapewni wysokie bezpieczeństwo produkcji i jednocześnie zmodernizuje cały cykl produkcyjny.Fot. 1. Linia KTL z 15 wannami: lakierowanie elementów z metalu do samochodów osobowych i ciężarowych, m. in. marki Porsche Cayenne lub Mercedes-Benz Unimog
Zakład posiada nowo uruchomioną linię z taktowym trybem pracy z grupą jedenastu komór do fosforanowania cynkowego, wannę KTL i trzy strefy płukania z ultrafiltratem. Linia wyposażona jest w system oczyszczania powietrza TNV (termiczne dopalanie zanieczyszczonego powietrza) z odzyskiem ciepła oraz dwa oddzielne systemy ultrafiltracji. Jeden z nich służy do oczyszczania lakieru w wannie KTL i wytwarza niezbędną ilość ultrafiltratu do płukania, drugi służy do oddzielenia emulsji olejowych w procesie odtłuszczania. System transportowy Power&Free zapewnia elastyczny przepływ materiału pomiędzy wydziałem produkcji, lakiernią i działem wysyłki. Stacje przekazywania z systemu transportowego Power&Free do automatów załadowczych i z powrotem znajdują się na początku i na końcu strefy przygotowania powierzchni i kompleksu KTL z piętnastoma wannami. Dzięki Power&Free, transportery wyrobów można łatwo magazynować na przenośniku. Konstruktorom EISENMANN udało się z jednej strony zaoszczędzić na powierzchni suszarni, z drugiej strony zapewnić optymalny, odpowiednio długi czas suszenia.
Komentarze (0)