• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(31)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Wyroby Lakiernicze

    ponad rok temu  01.09.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 2

    Do usuwania graffiti można stosować także czyszczenie wodą pod odpowiednio wysokim ciśnieniem.

    Następna metoda polega na usuwaniu rysunków metodami chemicznymi. Rynek oferuje w tej dziedzinie wiele środków chemicznych, działających na różne rodzaje farb, powszechnie stosowanych przez graficiarzy. Ich stosowanie, szczególnie, gdy usuwamy graffiti z systemów ochronnych na stali, betonie, czy kolorowym tynku musi być zawsze poprzedzone próbami, wykonanymi na małej powierzchni. Może się bowiem okazać, że wraz z graffiti usunie się zabezpieczającą powłokę ochronną.

    Najlepiej jednak zabezpieczać się przed graffiti, zanim ono się pojawi, czyli na świeżo wykonanej konstrukcji, jeszcze na placu budowy, nim każdy "rysownik" będzie miał do niej dostęp. Służą do tego celu farby i systemy ochronne przeznaczone na powierzchnie mineralne i odpowiednie rozwiązania systemowe dla powierzchni stalowych.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Zestawy antygraffiti klasyfikuje się w następujący sposób:

    zabezpieczenia tymczasowe - powłoki ochronne, najczęściej woskowe, usuwane razem z graffiti, dlatego po każdym zabiegu czyszczenia należy ponownie wykonać nową powłokę ochronną. Zabezpieczenia tymczasowe mogą być stosowane na odpowiednio przygotowanych powierzchniach mineralnych (zabezpieczonych lub niezabezpieczonych) i zabezpieczonych antykorozyjnie powierzchniach stalowych. Ten typ zabezpieczenia jest chętnie stosowany przez konserwatorów zabytków;

    zabezpieczenia półtrwałe - powłoki ochronne, z których graffiti usuwa się za pomocą silnych rozpuszczalników typu MEK naruszając strukturę powierzchni, co później wymaga uzupełnienia lub renowacji warstwy zabezpieczającej przed graffiti;

    zabezpieczenia tzw. trwałe - powłoki o niskiej energii powierzchniowej; do usunięcia graffiti używa się jedynie nieagresywnych środków czyszczących, zmywanie graffiti nie niszczy warstwy ochronnej. Jednak wielokrotne czyszczenie doprowadza ochronę antygraffiti do całkowitego lub częściowego usunięcia. Dlatego istnieje konieczność określenia trwałości ochronny przed graffiti - czyli liczby cykli usuwania graffiti z jednego miejsca i wyznaczenia momentu, w którym powłoka ochronna antygraffiti będzie wymagała renowacji. Systemy trwałe stosowane na powierzchnie mineralne to impregnaty lub powłoki malarskie.

    Usuwanie graffiti z powierzchni uprzednio zabezpieczonych jest łatwiejsze. Z zabezpieczeń tymczasowych, woskowych, graffiti usuwa się wraz z woskiem za pomocą strumienia gorącej (lub zimnej) wody pod ciśnieniem. Po wyschnięciu konstrukcję zabezpiecza się ponownie. Z powierzchni zabezpieczonych systemami półtrwałymi lub trwałymi graffiti usuwa się za pomocą łagodnych detergentów, ogólnie dostępnych rozpuszczalników lub specjalnie dedykowanych (dla każdego systemu ochrony) środków czyszczących, które usuwają prawie wszystkie rodzaje farb graffiti, nie uszkadzając istniejącego zabezpieczenia.

    Trzeba przyznać, że obie strony walczą tu o prymat. Graficiarze i producenci spray-ów o takie rozwiązania materiałowe, które łatwo nie poddadzą się działalności rozpuszczalników, a producenci zabezpieczeń przeciw graffiti o jeszcze skuteczniejszą ochronę.


    mgr inż. Jadwiga Wrzesińska, IBDiM


    dr inż. Agnieszka Królikowska, IBDiM

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...