Recyrkulacja proszku
Klasyczne metody recyrkulacji proszku opierają się na zwężkach Venturiego albo pompach zaciskowych, w celu transportu proszku. Wadą tych procesów jest niska wydajność, kłopotliwe węże o dużych średnicach, szybko zużywające się zwężki Ventouriego oraz to, że pompy zaciskowe muszą być zasilane w proszek grawitacyjnie. Dodatkowo duża ilość powietrza w wężach transferowych powoduje gorszą pracę sita pracującego pod ciśnieniem. Dlatego z definicji, pompy transferowe i pompy zaciskowe niekorzystnie wpływają na jakość proszku oraz na jego recyrkulację, przez co nie mogą być zdefiniowane jako będące „pod kontrolą”. Pompy HDLV – dzięki mniejszej ilości sprężonego powietrza, wolniejszej prędkości, małym średnicom przewodów, zapewniają najbardziej odpowiedni transport proszku pomiędzy poszczególnymi częściami systemu. Zapewnia to efektywniejsze działanie sita pracującego bez nadmiernego ciśnienia powietrza transportowego. Minimalizuje to również straty związane z dużą szybkością transportowanych cząsteczek proszku. Nordson rozwiązał wszystkie problemy w cyrkulacji proszku poprzez opracowywanie unikalnej pompy transferowej HDLV o bardzo dużych efektywnościach pracy. Pompa funkcjonuje w ten sam sposób jak pompa HDLV do aplikacji proszkowych – nie posiada jakichkolwiek mechanicznych tłoków albo zwężek Venturiego. Jest idealna do transportu proszku systemów typu Big Bag, Big Box czy też z systemu odzysku cyklonowego. Dodatkowo bez problemu przetransportuje 4 kg proszku na minutę, na odległość 35 metrów przy użyciu 12 mm węża transferowego. Wszystko bez ciśnienia sprężonego powietrza transportowego.
Krok 3: Kontrola procesu technologicznego jest osiągana dzięki zapewnieniu efektywności i szybkości transportu proszku odzyskanego. Odzysk może być więc odpowiednio przesiany oraz dostarczony do kartonu lub zbiornika fluidyzacyjnego, a nie utracony w chmurze lub podczas krążenia w cyklonie lub sicie. Oznacza to minimalizację strat w systemie odzysku proszku, zapewniając jednocześnie zwiększenie jakości dzięki odpowiedniej pracy sita. Pamiętać należy również o mniejszej utracie jakości proszku odzyskanego dzięki małym ciśnieniom i braku zwężek.Poprawa jakości procesu
Dzięki wykorzystaniu technologii Prodigy użytkownik zyskuje nie tylko kontrolę procesu, ale również zauważa poprawę jakości procesu. Jakość każdego produktu pomalowanego proszkowo jest najlepsza, kiedy powłoka lakiernicza jest maksymalnie równomierna oraz minimalnie wymagana. Każda większa ilość proszku niż grubość wymagana jest określoną stratą lub delikatniej „ilością nadmierną”.
Komentarze (0)